Otonom araç şirketi Cruise, Microsoft’un liderlik ettiği turda 2 milyar dolar yatırım aldı

Elektrikli ve otonom araç üreten Kaliforniya merkezli girişim Cruise, 30 milyar dolara çıkan değerlemesi ile Microsoft‘un liderliğinde 2 milyar dolarlık yeni bir yatırım aldı. Bu yatırım turuna;  GM, Honda ve birkaç kurumsal yatırımcı da katıldı.

Microsoft’un sermayesi önemli olsa da, bu ortaklık ile iki şirketin vizyonuna göre Cruise için eşit ve uzun vadeli değer olacağı düşünülüyor. Uzun vadeli stratejik ortaklık kapsamında Cruise, henüz başlatılmamış otonom araç hizmeti için Microsoft’un bulut ve ileri teknoloji bilişim platformu Azure‘u kullanacak.

Ticarileştirmeyi – yani teknolojilerini kullanıcılarına geniş ölçekte sunmayı amaçlayan her bir otonom araç şirketi, alt yapısı çok güçlü bir bulut bilişim platformuna ihtiyaç duyar. İnsanları ve hatta paketleri taşıyacak olan sürücüsüz araç filolarının işletilmesi demek büyük miktarda veri üretilmesi anlamına geliyor ve bulut hizmetleri de görsel ve işitsel veri üreten şirketler için en büyük maliyetlerden biri oluyor.

Cruise’un Microsoft ile ortaklığı, her iki şirket için de fayda sağlamayı hedefliyor. Cruise, bulut hizmetleri için daha düşük fiyatlarla Azure’dan faydalanacak ve Microsoft, makine öğrenimi ve robotik teknolojisini (otonom araçlar gibi) hayata geçirmek ve ölçeklendirmek için gereken iş yüklerini kaldırabilecek son teknoloji sistemlerinden bazılarını bu yaptığı stratejik yatırım sayesinde de test edebilecek.

Microsoft CEO’su Satya Nadella yaptığı açıklamada, “Dijital teknolojideki gelişmeler, insanları ve ürünleri nasıl hareket ettirdiğimiz de dahil olmak üzere işimizin ve yaşamımızın her yönünü yeniden tanımlıyor. Cruise ve GM’nin tercih ettiği bulut olarak, ölçeklendirmelerine ve otonom taşımayı ana akım haline getirmelerine yardımcı olmak için Azure’un gücünü kullanacağız.” dedi.

Bu ortaklık ile Cruise’un tamamen elektrikli ve otonom araçlarının ticarileştirilmesi noktasında hızlandırılmasının yanı sıra 2025’e kadar küresel olarak 30 yeni modelde elektrikli araç piyasaya sürülmesi sağlanacak.