Odağına kurumsal girişim sermayesi yani CVC’leri alan CVC Bosphorus’24, bugün gerçekleşti.

CVC Bosphorus’24’te kurumsal girişim sermayesinden VC’lere, portföy yönetim şirketlerinden fonların fonu kavramına kadar pek çok konu konuşuldu.

Girişimci Kurumlar Platformu (GKP) tarafından Özyeğin Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen CVC Bosphorus’24, bugün gerçekleşti. Odağına kurumsal girişim sermayesi yani CVC’leri alan CVC Bosphorus’24, geçtiğimiz yıl ise ilk kez Kurumsal Girişim Sermayesi Konferansı ismi ile gerçekleşmişti.

CVC Bosphorus’24’te kurumsal girişim sermayesinden VC’lere, portföy yönetim şirketlerinden fonların fonu kavramına kadar pek çok konu konuşuldu. Girişim ekosistemimizin önemli oyuncuları arasında yer alan Finberg yönetici direktörü İhsan Elgin‘in açılış konuşması ile başlayan etkinlikte, girişim ekosistemi ile ilgili önemli veriler paylaşıldı.

Öne çıkan rakamlar

Ülkemizde 83 CVC’nin yer aldığını belirten İhsan Elgin, 301 tane de GSYF olduğunu paylaştı. Karşılaştırmak gerekirse 2023 yılında ülkemizdeki CVC sayısı 61’di.

Elgin tarafından paylaşılan bilgilere göre ülkemizde yapılan her 3 yatırımın 1’inin CVC’ler tarafından yapıldığını da aktardı. Toplam yatırım miktarının yüzde 50’si de CVC’lerden geldi. Girişimci Kurumlar Platformu’nun daha önce paylaştığı verilerine göre en çok finans şirketleri ve holdinglerin CVC kurduğunu görüyoruz. CVC’lerin en çok yatırım yaptığı alanlar arasında ise sırasıyla yapay zeka, finansal teknolojiler, SaaS, e-ticaret ve oyun yer alıyor.

Etkinliğin konuşmacıları arasında Fiba Grubu Kurucu ve Onursal Başkan Hüsnü Özyeğin de yer aldı. Finansbank’ın kuruluş sürecini anlatan Hüsnü Özyeğin, bugün ise girişimcilik konusunda hem Özyeğin Üniversitesi hem de Fibabanka’da önemli çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Uzun yıllar profesyonel yöneticilik yapmış başarılı iş liderlerini bulduğunu ve onları girişimci olmaya ikna ettiğini aktaran Hüsnü Özyeğin, doğru insanları bir araya getirdiğinizde onlara özgürlük vermenin başarıyı da beraberinde getireceğine inandığını da sözlerine ekledi.

Giant Ventures’tan Cameron McLain de CVC Bosphorus’24 sahnesindeydi

Giant Ventures’ın 250 milyon dolarlık iki yeni fonunu duyurduğunu geçtiğimiz aylarda sizlere aktarmıştık. Etkinliğin konuşmacıları arasında yer alan Giant Ventures Kurucu Ortağı ve Yönetici Partneri Cameron McLain, Giant Ventures’ın portföyünde yer alan Arbol, waterplan, Agreena ve Syre girişimleri ile ilgili detaylı bilgiler de paylaştı.

Giant Ventures Kurucu Ortağı ve Yönetici Partneri Cameron McLain’in önümüzdeki hafta düzenleyeceğimiz Tech.eu Summit London 2024 etkinliğimizin konuşmacıları arasında yer aldığını da hatırlatalım. Agreena girişimi de etkinliğimizin Startup Stage kısmında bizlerle olacak.

Giant Ventures ile ilgili tüm detaylar Tech.eu Summit London 2024 sahnesinde konuşulacak. Dilerseniz 16-17 Mayıs tarihleri arasında Londra’da düzenleyeceğimiz Tech.eu Summit London 2024 etkinliğimize buradan bilet alabilirsiniz.