Hisse Senedi Alım Satım Uygulaması RobinHood Halka Açıldı

ABD merkezli popüler hisse senedi alım satım uygulaması ve yatırım şirketi Robinhood, son yılların en çok konuşulan Fintech girişimlerinden biri. Şirket geçtiğimiz günlerde halka açılmak için Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvuruda bulunduğunu açıkladı. Geçen yıl şirket, halka açılacağını dile getirmiş ve bu çabalarına liderlik etmesi için Goldman Sachs‘ı işe aldığını bildirmişti.

Bazı bilgileri gizli tutmasına izin veren gizlilik kapsamında IPO başvurusunda bulunan Robinhood, şu anda 12 milyar dolar değerinde ancak bazı analistlere göre IPO değerlemesi 20 milyar doların üzerinde çıkabilir.

Diğer yatırım şirkelerine kıyasla son dönemde ABD’li birçok küçük yatırımcı,  Robinhood gibi uygulamaları tercih etmeye devam ediyor. Hatta geçtiğimiz aylarda küçük yatırımcıların  Reddit gibi sosyal medya uygulamaları üzerinden örgütlenip yaptıkları spekülatif bahisler ABD borsalarında dengelerin değişmesine neden olmuş, GamesStop  gibi firmaların hisseleri %300 artmıştı. Bu sürece  Robinhood gibi yatırım şirketlerinin büyük bir etkisi olmuştu.

Komisyonsuz işlem avantajıyla ABD’de birçok küçük yatırımcının da oyuna dahil olmasını sağlayan  bu tarz Fintech şirketleri, özellikle koronavirüs salgını sırasında ticaretin de artmasıyla ileride de çok fazla yatırımcı çekmeye devam edecek gibi duruyor. Son olarak geçen hafta, çevrimiçi ödeme platformu Stripe, Silikon Vadisi’ndeki herhangi bir özel şirket için en yüksek değere ulaşarak çeşitli yatırımcılardan 600 milyon dolar topladı ve 95 milyar dolarlık bir değerlemeye ulaşmaya başarmıştı.