Amazon, Otomobil Üreticilerinin Alexa’yı Sesli Asistanlar Oluşturmak İçin Kullanmalarına İzin Verdi

Amazon, Cuma günü yaptığı açıklamada diğer şirketlere Alexa dijital asistanın yapı taşlarını kendi otomatik sürümleri için kullanma olanağı sunacağını açıkladı. Bu da demek oluyor ki şirketler, artık sıfırdan bir asistan geliştirme yükünden kurtularak hazır bir teknolojiyi kendilerine göre özelleştirebilecekler.

Amazon’un yaptığı açıklamaya göre, ABD’de sıklıkla kullanılan ve başarılı bir yapay zekâ asistanı olarak nitelendirilen Alexa, birçok farklı sektörden şirket tarafından kullanılabilecek. Diğer yapay zeka asistanları geliştiren firmaların aksine, Amazon kendi yapay zeka teknolojisini lisanslamayarak, üçüncü parti şirketlere de şans tanıdı. Özelleştirilecek yapay zeka asistanının adı Alexa Custom Assistant oldu.

İlk başta Alexa Custom Assistant’ın odaklanacağı alan otomobil sektörü olanacağı açıklanırken ilk hamle de Fiat Chrysler’den geldi. Amazon açıklamasında, Fiat Chrysler Automobiles NV’nin, Amazon tarafından üretilen konuşma tanıma ve diğer yazılımlara dayanarak Alexa Custom Assistant’ı ilk kullanan olacağını söyledi. Ancak Amazon’un yapay zekâ teknolojisi lisanslamaları için Fiat’tan bir ücret talep edip etmediği henüz bilinmiyor.

Artık pencerelerini aşağı indirmek veya varış yerindeki hava durumunu sorgulamak isteyen bazı yeni Fiat Chrysler modellerinin sahipleri, yeni düzenleme ile tüm etkileşimleri tek bir sistemde birleştirerek tek bir sesli komut ile gerçekleştirebilecek. Bütün araç içi işlevler Amazon’un geri kalan veri ağıyla entegre edilecek.

Son olarak perakende ve teknoloji devi, diğer şirketleri temeldeki Alexa sistemini kendi uyandırma sözcükleri, sesleri ve benzersiz yetenekleriyle özelleştirmeye davet etti.