2013’te Google, Neredeyse Tesla’yı Satın Alıyordu

Özellikle son birkaç yıldır elektrikli araç üreticisi Tesla, otomotiv sektörünün yükselen yıldızı konumunda. Ancak Tesla için işler hep bu kadar iyi gitmiyordu. Öyle ki, 2013 yılında şirket iflasın eşiğine gelmişti ve bu yüzden Elon Musk, şirketi Google‘a satmanın kıyısından döndü. Peki, bu süreç nasıl gelişti?

Tesla Model S, Haziran 2012’de çıkış yaptığında sorunlarla boğuşuyordu. Yazılım hataları ve düşük maliyetle yapılan iç tasarım, potansiyel alıcıların araçtan soğumalarına neden oluyordu. 2013 yılına gelindiğinde ise şirket neredeyse batmak üzereydi. Bunun üzerine şirketin kurucusu Elon Musk, 2013 yılının Sevgililer Günü’nden sonra, arkadaşı ve aynı zamanda Google’ın kurucu ortaklarından biri olan Larry Page ile Tesla’yı Google’a satmak için pazarlık yapmaya başladı.

Bu pazarlık sırasında Musk, Page’den şirketi yönetmesi için sekiz yıl daha ya da üçüncü nesil, ana akım bir elektrikli otomobil üretmesi için yeterli zamanı kendisine garanti etmesini de istedi. Akabinde Musk ve Page, anlaşma için el sıkıştılar ve iki şirketin avukatları anlaşma için müzakereleri sürdürdü.
Tam bu sıralarda ise Tesla için işler tersine dönmeye başladı. Musk, Tesla Model S’teki sorunları gidermek için çabaladı. Ayrıca Elon Musk, farklı departmanlarda görev yapan üst düzey çalışanlardan potansiyel müşterileri arayarak araç satmak için onlarla görüşmelerini istedi. Sonuç olarak bütün bu çabalar sonuç verdi ve Tesla Model S satışlarının artmasıyla birlikte, şirketin ihtiyacı olan nakit akışı sağlandı. Bu sayede şirket ilk defa bir çeyreği karla kapattı.

Tesla’nın mali olarak durumunu düzeltmesinin ardından da Elon Musk, Google ile devam eden satış müzakerelerini iptal etti.