Google’ın Sanal Kartvizit Özelliği: People Cards

Google kartvizit yerine geçecek olan yeni özelliği People Cards’ı duyurdu. Google People Cards artık Hindistan’da Google Arama’da görünmeye başladı.

Google Hindistan’ın blog gönderisinde Google ‘People Cards’ özelliklerinden bahsedilirken, profesyonellere önemli bilgiler için tek noktadan alışveriş sunmayı amaçladıklarından bahsedildi. Çevrim içi ortamda kimin kim olduğunu bulmayı daha da kolaylaştırmaya yardımcı olacağı duyuruldu.

People Cards, potansiyel müşterilerin, müşterilerin veya işverenlerin doğrudan arama sonuçlarından bilgi paneli benzeri bir bağlantı listesi ve bilgi sunarak kişisel markaların görünürlüğünü arttırmayı hedefliyor. ‘People Cards’ı talep eden kişiler, kişisel tanım, meslek, işveren, konum, profil avatarı, telefon numarası, web sitesi ve sosyal medya hesapları gibi bilgileri ekleyebilecekler.

Google ürün yöneticisi Lauren Clark, “Bir iş profesyoneli, performans sanatçısı veya kendi online varlığınızı oluşturmak isteyen biriyseniz, birçok siteye yayılmış bir web siteniz, sosyal profilleriniz ve başka bilgileriniz olabilir. Ancak yeni başlıyorsanız, bir web siteniz veya çevrimiçi varlığınız olmayabilir. Bu yüzden bugün, bu zorlukları ‘People Cards’ adı verilen yeni bir özellikle çözüyoruz. İnsanların ziyaret etmesini istediğiniz mevcut web sitenizi veya sosyal profillerinizi ve kendinizle ilgili başkalarının bilmesini istediğiniz diğer bilgileri vurgulayabileceğiniz sanal bir ziyaret kartı gibidir.” diyerek People Cards’ı tanıttı ve şöyle devam etti:

Bir “People Cards” oluşturmak için, Google hesabınıza giriş yapmanız, adınızı aramanız veya “beni Arama’ya ekle” ve ardından komut istemini izlemeniz yeterli olacaktır. Daha sonra bir profil resmi seçebilir, kendiniz için bir açıklama oluşturabilir ve ayrıca sosyal medya bağlantıları ve iletişim bilgileri ekleyebilirsiniz.”

Clark ayrıca kötü niyetli kişilerin gerçek kişilerin kimliğine bürünmesini önlemek amacıyla hesap başına yalnızca bir karta izin vereceklerini açıkladı. Aynı ada sahip olan insanlar için de insanları bulundukları yer, meslek gibi özelliklerine göre ayıracak bir modül kurguladıklarını dile getirdi. Son olarak her bir hesabı bir telefon numarasıyla doğrulayarak sahte hesap açmanın önüne geçmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Bu özellik şu anda yalnızca Hindistan’da mevcut, ancak denemeler başarılı olursa daha fazla ülkede uygulamaya konabilir.