Online Alışverişteki Beden Problemi Son Buluyor

Ürün iadesi veya beden değişimi işlemi, bir e-ticaret şirketi için oldukça yüksek maliyetler  oluşturuyor. Müşteri hizmetleri ekibinin talebi karşılaması, ürün toplama veya değişim sürecini başlatması, taşıma, depolama, envanter, stok yönetimi gibi ilgili departmanları harekete geçirmesi derken her bir adım maliyet getiriyor. 

Ancak 2016 yılında İspanya’da kurulan uSizy teknoloji firması geçtiğimiz günlerde ürün iadesi ya da değişim gibi problemlere bir çözüm buldu.

uSizy geliştirdiği makine öğrenme teknolojisi ve “Size Adviser” ismiyle tanıtılan beden tavsiyesi sistemi ile tüketicilerin online alışverişte doğru bedeni seçmelerine yardımcı olarak iadeleri ortalama %29 oranında azaltmayı başardı.

100’ü aşkın ülkede, 200’den fazla e-ticaret sitesine ve 400’ün üzerinde markaya hizmet veren uSizy’nin Türkiye Ülke Müdürü Mehmet Çankal, Türkiye’de Size Adviser ile beden hatası nedeniyle iade oranının global markalarda % 35, Türk markalarında ise %25 azaldığını belirtti. Size Adviser’ın sepet ortalamasını %10 artırdığını, kullanıcıların karar verme süresini %20 oranında azaltarak ve müşteri sadakatini %10 oranında artırdığını sözlerine ekledi.

Peki uSizy Size Adviser dediğimiz beden tavsiye sistemi nasıl çalışıyor? Her bir giysinin kendine özgü kalıbı belirleniyor ve izomorfik algoritmalar uygulanıyor. Markası ne olursa olsun aynı orantılara sahip aynı tip giysiler belirleniyor. Sonrasında ise, kıyafetleri veya belirli bir kalıbı satın alan tüm kullanıcıların geri bildirimlerine ve beden hatası nedeniyle iade edip etmediklerine bakılıyor.

Sistem, tüm bilgileri toplayıp, o giysiye göre her vücut tipi için en iyi bedeni otomatik olarak öğreniyor. Bir kullanıcının kendine özgü vücut kalıbı, boy ve kilo gibi temel ölçülerle ve morfolojik algoritmalarla oluşturuluyor. Ardından, kalıplara göre toplanan tüm bilgi ve makine öğrenmesine dayalı olarak söz konusu vücut için en iyi bedeni öneriyor.