Android Akademi Demo Day’in kazanan girişimleri: Rubi Games, Codehome, Detbot

Google Türkiye ile Girişimcilik Vakfı ortaklığında, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu desteği ile Türk Hava Yolları, General Mobile ve İTÜ ARI Teknokent sponsorluğunda ikinci kez hayata geçirilen ve tüm Türkiye’deki üniversite öğrencilerinden 431 takımın başvuru yaptığı Android Akademi’de Demo Day gerçekleşti.

Eğitim, tarım, siber güvenlik, afet ve sağlık ana başlıkları altındaki sorunlara çözümler üretmeyi hedefleyen Android Akademi programı kapsamında yapılan ön jüri değerlendir-mesiyle seçilen sekiz takım, programın final etkinliği olan Demo Day’de proje paydaş-larından oluşan büyük jüri karşısında sunumlarını yaptı. Android Akademi’de birinci seçilen takım Rubi Games, ikinci Codehome ve üçüncü Detbot oldu. Kazanan takımlar, hem San Francisco’ya gitmeye hak kazandı hem de İTÜ ARI Teknokent’te verilecek inkübasyon ödülünün sahibi oldu.

Bu yıl ikincisini hayata geçirmekten mutluluk duyduklarını belirten Türkiye Girişimcilik Vakfı Genel Müdürü Mehru Aygül; “Android Akademi, girişimcilik ekosisteminde farklı paydaşlar ile değer yaratmak için çalışan en büyük programlardan biri. Geçtiğimiz dönem programın kazananları bugün Türkiye’nin dev şirketleri ile çalışan, dünyada ortaklıklar kuran girişimler haline geldiler. Sürdürülebilir bir destek ile girişimcilerimiz destekliyor ve bu yolculuklarında yanlarında olmaya inanıyoruz” dedi.

Google Türkiye Kamu İlişkileri Direktörü Pelin Kuzey, “İnanıyoruz ki teknoloji girişimcilerini destekleyen ülkeler 21’inci yüzyılda rekabet mücadelesinde birkaç adım daha öne çıkacaklar. Biz de Google olarak Türkiye’de bulunduğumuz 15 yıldan bu yana yaptığımız çalışmalarla bu tip girişimlerin artması ve dünyaya açılması için elimizden geleni yapıyoruz, destekler veriyoruz. Bugün bir araya geldiğimiz Android Akademi programı da bunun güzel örneklerinden biri” dedi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ise, “Teknoloji ve bilgi odaklı yeni ekonomik düzenin önde gelen sektörlerinden olan yazılım sektörü özellikle Türkiye gibi genç nüfus ve gelişme potansiyeline sahip ülkeler için önemli avantajlar sunuyor. Ülkemizde güçlü bir girişimcilik ekosistemi oluşturulmasının ön koşulu gençlerimize fikirlerini hayata geçirecekleri alanların oluşturulması. Ülkece genç nüfus bakımından sahip olduğumuz bu avantajlı konumu iş dünyasının desteğiyle somut gelişmelere dönüştürebiliriz” şeklinde konuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, “Gençlerle bir araya gelmek, onların enerjisini ve yenilikçi fikirlerini dinlemek bizleri heyecanlandırıyor; geleceğe olan inancımızı daha da güçlendiriyor. Uzun süredir yoğun bir mesai içerisinde bulunan ve bugün burada bizlere çabalarının meyvelerini sunacak olan sekiz ekibe de azim ve gayretlerinden dolayı teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Programa katılım sağlayan, emek veren herkesi kutluyorum. Biz Türkiye’nin teknolojiyi sadece tüketen değil sizler gibi tasarlayan, geliştiren, üreten ve dünyaya pazarlayan ülke olması hedefini güdüyoruz” dedi.

Demo Day’de ayrıca “Teknolojiyi Kullanarak Fark Yaratan Liderler” konulu bir panel düzenlendi. Moderatörlüğünü Yomi Kastro’nun yaptığı panele, Fırsat Bu Fırsat Kurucusu Reyhan Çepik, Iyzico CTO Şamil Nevruz, SG Spor girişimleri hızlandırıcı programı kurucusu Sinan Güler katıldı.

Demo Day jürisinde yer alan isimler ise şöyle: Tiko Kurucusu ve Girvak Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra, Google Türkiye Kamu İlişkileri Direktörü Pelin Kuzey, General Mobile Genel Müdürü Sebahattin Yaman, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Mikro Yazılımevi Genel Müdürü Alpaslan Tomuş, Türk Hava Yolları Dijital İnovasyon ve Analitik Çözümler Başkanı Serdar Gürbüz.