New Balance, Atık Ayakkabı Parçalarından Sürdürülebilir Ayakkabılar Üretiyor

Markalar sürdürülebilirlik adına birçok seçeneği değerlendirdi ve markasına en uygun sürdürülebilirlik örneğini benimsedi.

Spor alanında ise farklı alternatiflerin oluşması sebebiyle markalar, farklı sürdürülebilir ürünler tasarlayıp piyasaya sundu ve sunmaya devam ediyor.

Şimdi ise spor markalarından biri olan New Balance, sürdürülebilirlik listesine adını yazdırıyor. Spor ayakkabılarını üretme aşamasında oluşan atık malzemelerle yeni ayakkabılar üreten New Balance, bu sayede sürdürülebilirliğe katkıda bulunmayı amaçlıyor. Fazla süet kaplamalar, astarlar, bağcıklar, yaka şeridi, süslemeler ve tabanlar kullanılarak hazırlanmış yeni ayakkabısının adı ise, MADE Responsarily 998. Aynı zamanda her çift, New Balance’ın New England tesisinde özenle hazırlanacak ve el yapımı olacak.

Diğer sürdürülebilir ayakkabılardan en büyük farkı ise, ayakkabı çiftlerinin farklı olması. Aynı tasarımdan iki çift bulmak mümkün değil. HYPEBEAST‘a göre, New Balance köpük dolgular, topuk dolgusu ve burun kısmı için yeni malzemeler kullanacak.

Mevcut renkler henüz bilinmiyor fakat New Balance’ın web sitesinde seriyle alakalı birçok bilgiye ulaşmak mümkün. Gösterilen renkler arasında açık mavi ve kahverengi, lacivert ve fuşya, siyah ve sarı, benekli gibi seçenekler bulunuyor fakat ayakkabılar farklı renklerde atık malzemelerden yapıldığı için sitede yer alan görsellerle eşleşmeme durumu da var.

New Balance MADE Responsibly 998’in satışları 1 Mayıs’ta başlayacak ve fiyatı 179,99 dolar olarak satışa sunulacak. Aynı zamanda sınırlı sayıda satış gerçekleşecek.