Warren Buffett Bir Günde 800 Milyon Dolar Kazandı

Dünyanın en zengin ve en hayırsever insanlarından biri olan Warren Buffett şüphesiz ki Borsa, yatırım ve başarılı iş yönetimi söz konusu olduğunda akla ilk gelen isim.Buffett, Amerika’nın Omaha kentinde bulunan çok uluslu bir holding şirketi olan Berkshire Hathawayin CEO’su, en büyük hissedarı ve tüm zamanların en büyük yatırımcılarından biri.

Warren Buffett, Çarşamba günü yazılım firması Snowflake şirketinin halka arzının daha ilk gününde hisselerini ikiye katlanmasının ardından 800 milyon dolardan fazla gelir elde etti. Genelde teknoloji hisselerine pek fazla yapmayan Warren Buffett’in bu şirketin halka arzını katılması şirketin halka arzına olan talebi arttırdı. Halka arzdan sonraki ilk işlem gününde Warren Buffett’ın şirketinin elindeki Snowflake hisseleri 800 milyon dolar prim yaptı.

Buffett’in amiral gemisi holding şirketi Berkshire Hathaway, hisse başına 120 dolarlık halka arz fiyatına dayalı olarak, dün piyasaya çıkan 730 milyon dolar değerinde Snowflake hissesine sahipti .

Şu anda yazılım alanında tüm zamanların en büyük halka arzı olarak ilan edilen olay, Snowflake hisse senetleri hisse başına 319 dolar ile zirve yaptı. Hisseler 253.93 dolar ile kapanarak Snowflake‘e 70 milyar dolar piyasa değerine sahip olmasını sağladı. The Wall Street Journal’a göre bu rakam Snowflake’in Şubat ayındaki değerinin yaklaşık beş katı.