IKEA en son Tokyo’daki yeni mağazasının tanıtımını dünyanın dört bir yanındaki etkinlik ve sergilerde sıklıkla görülen ve 250 binin üzerinde Instagram takipçisine sahip olan sanal influencer imma.gram ile yapmıştı. Şimdi ise daha farklı bir mağaza konsepti ve tasarımı ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

IKEAgeçen hafta cuma günü yaptığı açıklamada bu yılın sonlarında İsveç’te yenilenmiş mobilya satan ilk ikinci el mağazasını açacağını söyledi. Bunun nedeni ise 2030 yılına kadar tamamen sürdürülebilir bir işletme olma çabası. Yeni açılacak olan mağaza Eskilstuna kasabasında ”ReTuna” adlı dünyanın ilk ikinci el alışveriş merkezinde açılacak.

IKEA daha önce, uygun fiyatlı ve basic iş modelinin aşırı tüketime ve israfa yol açtığı endişeleri gidermek için çevre dostu bir girişimin parçası olarak dünya çapında mobilya kiralamaya ve geri dönüştürmeye başlayacağını söylemişti.

Ikea İsveç’in sürdürülebilirlik direktörü Jonas Carlehed yaptığı açıklamada, sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşabilmek için kendilerine meydan okumaları ve düşündüklerini uygulamaya geçirebilmeye cesaret edip test etmeleri gerektiğini söyledi. Düzenli olarak yeniden değerlendirilebilecek bir test projesi olan ikinci el mağazasına yakınlardaki bir İKEA mağazasından hasar görmüş ve onarılmış mobilya ve ev eşyaları temin edilecek.

Şirket, nakliye sırasında hasar gören ürünleri onarmaya ve yeniden paketlemeye başlamasının yanı sıra, müşterilerin mobilyalar da dahil olmak üzere ürünlerini yeniden satılması veya hayır kurumlarına bağışlanması için iade etmesine izin vermeye başladı.