IKEA, Daha Yaşanılabilir Bir Dünya için Çalışıyor

Son dönemlerde çevre kirliliğinin etkilerini çok fazla hissetmeye başladık. Bunun sebeplerinden biri olan tüketim çılgınlığı yüzünden çok fazla olumsuz etkiye maruz kalıyoruz. Çoğu marka bunun farkına varıp bir adım atsa da bu adımları kısa oluyor. IKEA‘da savurganlığa son vermek, daha yavaş yaşamanın faydalarını vurgulamak ve  sürdürülebilirliği hayata geçirmek için kendini  “The Wonderful Everyday” mesajına konumlandırmak istiyor.

Bu amaç için IKEA, yeni kampanyası “Fortune Favors the Frugal” aracılığıyla, genellikle olumsuz çağrışımlara sahip olan tutumlu olmak kavramını yeni bir anlam kazandırmayı ve bunun yerine insanlar ve gezegen için tasarruflu ve sürdürülebilir olmanın faydalarını vurgulamak istiyor. Bu amaçla hazırladığı reklam filminde ise, dünyaya yaklaşmakta olan ve meteora benzeyen bir cisim olduğunu görüyoruz. Cismin biraz daha yaklaşınca devasa bir çöp topu olduğunu fark ediyoruz. İnsanların çevreye fayda sağlamak için yaptığı her bir ayrıntıyı gördükçe de bu devasa çöp topunun gitgide küçüldüğünü görüyoruz.

Mother tarafından bu amaç için hazırlanan bu uluslararası kampanyada, çeşitli tasarruf davranışlarının olumlu çevresel etkisinden net bir şekilde bahsediliyor. Daha sakin bir yaşam sürmenin faydaları hakkında farklı düşünmeye teşvik etmeyi amaçlayan kampanya, İngiltere ve İrlanda’nın yanı sıra ABD ve Hollanda dahil diğer pazarlarda da gösterilmesi planlanıyor.