Spotify, Aylık 320 Milyon Aktif Kullanıcıya Ulaştı
London, UK - July 31, 2018: The buttons of the music streaming app Spotify, surrounded by Podcasts, Apple Music, Facebook and other apps on the screen of an iPhone.

Spotify, son üç aylık mali raporunda aylık 320 milyon aktif kullanıcıyı geçtiğini duyurdu. Rusya pazarına girmesinin ardından gelen bu açıklama,çeyrek için %29’luk bir büyüme anlamına geliyor. Bu sayının 144 milyonu ücretli kullanıcı; bu da %27’lik bir artışa tekabül ediyor.

Spotify, oldukça geniş bir marjla dünyanın en büyük müzik akış hizmeti olmaya devam ediyor. Apple, geçen yıl itibarıyla yaklaşık 60 milyon ücretli aboneye ulaşarak ikinci sırada yer aldı. Amazon Music ise 55 milyon kullanıcı ile çok da geride değil.

Sağlam büyüme rakamlarına rağmen Spotify, çeyrek için 118 milyon dolarlık bir zarar bildirdi. Şirket, ana etkenin platforma yeni kullanıcılar çekmek sunduğu indirimli planlar olduğunu ve buna devam edeceğini söyledi.

Spotify, podcast içeriğinde lider olmak için oldukça fazla para harcıyor. Geçtiğimiz iki yıl, Gimlet, Anchor, Parcast ve spor medyası devi Ringer gibi teknoloji ve içerik şirketlerini satın almak için yüz milyonlarca dolar harcadı. Corona virüsle birlikte konserleri ve canlı etkinlikleri iptal edilen sanatçılar için oldukça önemli bir konu haline gelen ücretleri ve şeffaflığı artırma talebini ise yanıtsız bıraktı.