Fast Food Zincirleri, Arabaya Servis Yatırımlarını Artırıyor
- A motorist orders from the drive-thru lane at a Burger King restaurant on Butternut Street in Syracuse on Monday, May 13, 2019. (Rick Moriarty | rmoriarty@syracuse.com) Rick Moriarty

Fast food endüstrisi pandemi sırasında paket servis müşterilerini kazanmak için mücadele ederken; Burger King, Tim Hortons ve Popeyes, arabaya servis hizmetlerini yeniliyor.

Ana şirket Restaurant Brands International, salı günü 10.000 Burger King ve Tim Hortons restoranına yüksek teknolojili arabaya servis hizmeti yerleştirmeye başladığını duyurdu. Popeyes’teki hizmet ise önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek.

Yenilenen arabaya servis hizmeti, müşterinin siparişine ne eklediği, hava durumu ve günün saati gibi faktörlere göre menü ögelerini öne çıkaran bir tahmini satış teknolojisine sahip dijital menüler içeriyor. Örneğin, bir müşteri sabah saatlerinde gelirse ve siparişine bir kahvaltı sandviçi eklerse, yeni dijital arabaya servis menüsü, restoranın kahve seçeneklerini vurguluyor. McDonald’s, geçen yıl 300 milyon dolarlık yapay zeka girişimi Dynamic Yield‘i satın almasının ardından benzer bir arabaya servis teknolojisini piyasaya sürmüştü.

Dijital menüler, zincirlere sadakat programlarını ve hatta temassız ödeme hizmetlerini arabaya servis şeridine entegre etme olanağı da verecek. Restaurant Brands International, teknolojik yeniliklerin ötesinde uygun olan yerlerde arabaya servis hizmetlerini iki katına çıkarıyor; bu şekilde kapasiteyi iki katına çıkarıyor.

Pandeminin birkaç aydan daha uzun süreceği netleştikçe restoran zincirleri arabaya servis yatırımlarını ikiye katladı. Shake Shack, ilk arabaya servis şubelerini 2021’de açacağını duyurdu. Chipotle, üçüncü çeyrekte açtığı 44 yeni restorandan 26’sının “Chipotlanes” olduğunu söyleyerek, mobil siparişlerle arabaya servis hizmetini hızlandırdı.