Unilever, 6 Aylık Boykottan Sonra Facebook’a Reklam Vermeye Devam Edecek

Unilever, 6 aylık boykottan sonra Facebook reklamlarına geri dönüyor. Şirket, 2021’den itibaren ABD’de  Facebook,  Instagram ve  Twitter‘da reklam vermeye devam edecek.

Unilever, yanlış bilgilendirme ve nefret içerikli gönderileri teşvik ettiği için boykot çağrılarıyla birlikte bu yaz Facebook reklamlarını yasaklayan ilk şirketlerden biriydi. Reklam harcamalarındaki duraklama, 2020’nin sonuna kadar devam edecek şekilde planlandı. Şirket, “Bu platformlarda reklam vermeye devam etmek, insanlara ve topluma değer katmayacaktır.” açıklamasında bulunmuştu.

Unilever, sosyal platformlarla çalışmanın olumlu olduğunu ve Facebook, Instagram ve Twitter’ın, zararlı içerikleri ve bu içeriklerin yaygınlığını bildirme, reklamverenlere ve medya ajanslarına daha fazla kontrol sağlayan bağımsız denetim araçlarına daha fazla imkan tanıma konularında taahhüt verdiğini söyledi.

Küresel Medya Başkan Yardımcısı Luis Di Como, “Sorumlu Medya için Küresel İttifak’ ilkeleriyle uyumlu olarak tüketiciler, markalar ve toplum için daha sağlıklı ortamlar oluşturmak üzere platformların verdiği taahhütlerden dolayı cesaret alıyoruz. Bu nedenle, ABD’deki sosyal medya yatırım duraklamamızı Ocak ayında bitirmeyi planlıyoruz. Durumumuzu gerektiği gibi yeniden değerlendirmeye devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Facebook’un neredeyse tamamı reklamlardan elde edilen geliri azalmadı ve temmuzdaki boykotu da içeren yılın üçüncü çeyreğinde %22 artışla 21,47 milyar dolara yükseldi. Corona virüs salgını ile hijyen ürünlerine ve gıda malzemelerine olan talebin artmasıyla Unilever de ekimde, üçüncü çeyrek satışlarının geçen yılın aynı dönemine göre %4,4 arttığını bildirdi.