Paynet CMO’su Serra Yılmaz, Marketing Meetup 2020’de Neler Anlattı?

Paynet CMO’su olarak uçtan-uca nakit akışı çözümlerinin geliştirilmesinin yanı sıra, bankacılık ilişkileri, markanın tüm pazarlama ve iletişim faaliyetleri, iş ortaklıklarının yönetimi ve ürün yönetimi alanlarından sorumlu olan Serra Yılmaz bu sene beşincisi düzenlenen Marketing Meetup 2020‘ye konuk oldu. 

Pazarlamada Fintech Dokunuşlarıadlı konuşmasında, pazarlamanın bugününden ve yeni müşteri trendleri ile birlikte fintech teknolojisinden bahsetti.

Asıl olan satış pazarlama değil, müşteridir yaklaşımından yola çıkarak pazarlama kelimesinin müşteri departmanı ile daha fazla anlam kazandığını düşünen Yılmaz müşteriyi ilgilendiren her şeyin pazarlamanın yetki ve sorumluluğunda olduğunu dile getirdi. “Müşteri bir davranış algoritmasıdır.” diyerek müşteri algoritmasını müşteri checklisti, yani müşteri ihtiyaçları ve istekleri, kriterleri olarak değerlendirdi. Markaların yapması gereken en önemli şey ise müşterilerin checklistlerine dahil olabilmektir.

Salgınla beraber bugüne kadar ki müşteri algoritmasının, müşterilerin satın alma önceliklerinin ve davranışlarının değiştiğine dikkat çeken Yılmaz, Fintechin salgındaki rolünden ve öneminden bahsetti. Yılmaz pandemi ile beraber değişen ödeme sistemlerinden bahsederken önemli verileri de katılımcılarla paylaştı. 2 milyondan fazla kartın ilk kez internet ödeme sistemleri dahil olduğuna ve sonuç olarak rakamlara bakıldığı zaman nakit kavramının tamamen değiştiğine ve ödemelerin hızla dijitalleşmesine dikkat çekti.

Tam bu noktada Fintechlerin dijitalleşen ödeme sistemlerinde markalar ile müşteriler arasındaki dijital tahsilat köprüleri kurma, parasal yönetim raporlama ve müşteri verileri gibi anlamlı bilgiler çıkartmaya yaradığından bahsetti. Fintechlerin müşterilerle olan deneyimi iyileştirme ve müşterilerin algoritmalarını şekillendirme de kritik rol oynadığının altını çizdi.

Son olarak Paynet olarak gelecekteki hedeflerinden bahseden Yılmaz, gelecekte ERP kasa entegrasyonu ile anlamlı müşteri segmentleri yaratarak kişiselleştirilmiş kampanyalar yapmak istediklerini dile getirdi.