Nissan, “Giyilebilir” Otomobilini Tanıttı

Şimdiye kadar tanıtılan tüm deneysel otomobiller arasında Nissan’ın yeni “GT-R (X) 2050” konsepti tasarlanmış en ilginç konsept olabilir: Bir tür dış iskelet olarak giyilen, zihinle kontrol edilen ve kendi kendine giden bir süper otomobil.

Devrim niteliğindeki fikir, Nissan stajyeri Jaebum Choi tarafından oluşturuldu. Nissan Design America’nın başkan yardımcısı David Woodhouse bu fikirden o kadar etkilendi ki, şirkete bir modelini yaptırdı. Woodhouse, “Choi esasen insanların geleneksel bir araç yerine giyilebilir, kıyafetler gibi deneyimleyebilecekleri yeni bir ulaşım yöntemi tasarladı.” açıklamasında bulundu.

GT-R (X) 250 yalnızca bir kişilik; yüksekliği bir metreden daha az, uzunluğu ise yaklaşık üç metre. Sürücü bir yarış kıyafeti giyiyor ve yüzü aşağı bakacak şekilde yatay olarak X biçiminde arabaya yerleşiyor. Araca yerleştiğinde sanal gerçeklik görüş kamerasını çalıştıran bir kask takıyor. Arabanın içi, beyni korumak için insan vücuduna uyacak şekilde şekillendirildi. Choi bir basın açıklamasında “Sürmek için olmayan yeni bir makine biçimi yaratmak istedim; bu, makinenin ve insanın bir olduğu alan.” dedi.

Süper otomobilin tekerlekleri 360 derece döndürülebilen ve aşırı frenlemede bile hızla soğumalarını sağlayacak şekilde tasarlandı. GT-R (X) otonom bir araç; arabayı harekete geçiren ve sürücünün tercihlerini öğrenen “beyinden çekirdeğe” bir verici tarafından destekleniyor. Düşünceler dijital forma çevriliyor ve mavi bir plazma enerji çekirdeğine iletiliyor.