İs-yerleri-e-imzaya-geciyor-

Enerji sektöründe ıslak imza zorunluluğunun kaldırılması hem tüketicilere hem de tedarikçilere pek çok fayda sağlayacak

E-imza, mobil imza ve mesafeli sözleşmelerin kullanımı ile dijitalleşme, enerji sektöründe operasyonel faaliyetlerin iş yükünü ve aynı zamanda maliyetleri de azaltacak. Bugün, bir sözleşmenin ıslak imzalı olarak alınmasının maliyeti 164 TL’ye kadar çıkıyor, ıslak imzanın ortadan kalkmasıyla bu maliyet de ortadan kalkmış oluyor. Elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme internet sitesi encazip.com , e-imza ve mobil imza kullanımının sektöre ve son kullanıcıya sağlayacağı faydaları masaya yatırdı.

Elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme internet sitesi encazip.com “elektrikte dijital devrim” olarak tanımlanan e-imza kullanımının hem zamandan hem de maliyet açısından tasarruf sağlayacağını açıkladı.

4.1 milyar TL’lik potansiyel ek kazanç

Bugün, bir sözleşmenin ıslak imzalı alınmasının maliyeti 164 TL’ye çıkıyor. E-imzaya geçişle bu maliyetin ortadan kalkmasıyla sadece evrak tarafındaki tasarrufla toplamda 4.1 milyar TL’lik potansiyel bir ek kazanç ortaya çıkıyor. Islak imza zorunluluğunun kalkması tüketicilere 7/24 işlem olanağı sağlanıyor. Evrak toplama, gönderme ve kargolama gibi süreci uzatan işlemler de ortadan kalkıyor. E-imza kullanmak bir kişiye yılda ortalama 5 gün kazandırırken, e-imza’nın işlem adedini yüzde 300 kadar artırması öngörülüyor.

5 dakikada tedarikçi değiştirilebilecek

E-imza ile tedarikçi değişiklikleri işlemleri de hızlanıyor. Tüketiciler artık 5 dakikadan kısa bir sürede tedarikçi değişikliklerini gerçekleştirebilecek. Sayfalarca sözleşme imzalamak zorunda kalmayan tüketiciler, güvenli bir şekilde, her işlemin kayıt altına alındığı dijital ortamda işlemlerini yapabilecekler.

7 milyon iş yeri elektrik tedarikçilerini e-imza ile değiştirebilecek

E-imza kullanımının elektrikte dijital devrim olarak tanımlanabileceğinin altını çizen encazip.com’un kurucusu Çağada Kırım, “2014 yılında Türkiye’de ilk defa mesafeli sözleşmelerle evraksız ve ıslak imzasız ilk elektrik tedarikçi değişikliği encazip.com tarafından yapılmıştı. Bu şekilde yaklaşık 15 milyonun üzerinde ev tüketicisi dijital olarak elektrik tedarikçisini değiştirme şansını elde etmişti. Son güncellemeyle birlikte sayıları toplamda 7 milyonu aşan ticarethane ve sanayi abone grubundan tüketim gerçekleştiren işyerleri de artık tamamen internet üzerinden elektrik tedarikçisi değiştirebilir hale gelmiş oldu. E-imza ve mobil imza uygulaması da Türkiye enerji piyasalarında ilk defa encazip.com tarafından içerisinde bulunduğumuz yılda hayata geçirildi” diyor.

5 milyona yakın tekil kullanıcının e-imzaya sahip olduğunu açıklayan Kırım, “Ticarethane ve sanayi abone gruplarından enerji tüketen tüketicilerin neredeyse tamamı tüzel kişiler ve tüzel kişilerin imza yetkililerinin tamamına yakınının elektronik imzası ya da mobil imzası mevcut. Dolayısı ile bu iki abone grubundan tedarikçi şirket değiştirenlerin yüzde 90’ından fazlasının önümüzdeki 3 yıl içinde tedarikçi değişikliği işlemlerini elektronik imza ile yapmasını bekliyoruz, bu da yaklaşık 5 milyon iş yerinin elektrik tedarikçilerini e-imza ya da mobil imza kullanarak değiştirecekleri anlamına geliyor” dedi.

Avrupa ülkelerinde yılda 700 milyonun fazla dokümanda e-imza kullanılıyor

Son gelişmelerle birlikte, tedarikçi değiştirme işlemlerini dijitalleştirerek e-imza ve mobil imza ile elektrik tedarikçisi değiştirmeyi mümkün hale getirdiklerini belirten Çağada Kırım, “Tüketim anlamında piyasanın yüzde 70’i kapsama eklendi, tedarikçi değişiklikleri de artık yüzde 100 dijitalleşti diyebiliriz. Avrupa ülkelerinde yılda 700 milyonun üzerinde doküman elektronik imza ile imzalanıyor. Ülkemizin de sahip olduğu yüksek potansiyeli kullanarak Avrupa ülkeleri seviyesine ulaşacağını öngörüyoruz” diyor.