Dün, 26 Ocak 2020’de helikopter kazasında 13 yaşındaki kızıyla birlikte trajik bir şekilde hayatını kaybeden Kobe Bryant’ın 42. doğum günüydü. Nike da Kobe’nin doğum gününü “Mamba Haftası” olarak adlandırdığı bu hafta boyunca kutlayacak. Bir hafta sürecek olan kutlama, Bryant’ın doğum günü olan 23 Ağustos’ta başladı ve NBA efsanesinin onuruna hazırlanan programları ve çıkarılan ürünleri içeriyor.

Grammy ödüllü sanatçı Kendrick Lamar, Kobe için hazırlanan Kobe bize daha iyi olmayı öğretti. sözleriyle başlayan “Better” adlı kısa biyografik filmi seslendiriyor. Filmde Kobe’nin kızı Gianna’nın yanı sıra çok sayıda ünlü ve amatör sporcu yer alıyor.

Kariyeri boyunca beş kez NBA şampiyonluğu kazanan Kobe, büyük maçlardaki inanılmaz skor kabiliyeti ve “clutch” performanslarıyla tanınıyordu. Ancak belki de en çok bilinen özelliği, “Mamba Zihniyeti” olarak adlandırdığı kendine özgü cesareti ve kararlılığıydı.

Nike ayrıca, misyonu çocuklar için sporun gücünü teşvik etmek olan Mamba&Mambacita Spor Vakfı’na 1 milyon dolar bağış yapacak. Nike, vakfın açık bir şekilde yetersiz hizmet alan topluluklarda yaşayan ve spor söz konusu olduğunda maddi zorluklarla karşılaşabilecek çocuklara odaklandığını söylüyor. Vakıf ayrıca, Bryant’ın da NBA sonrası kariyerinin büyük bir kısmını adadığı “kızlar için eşit spor fırsatlarını” sağlamayı amaçlıyor.

Mamba Haftası” yalnızca Kobe’nin en efsanevi performanslarını değil, aynı zamanda sahada giydiklerini de içerecek. Nike, Lakers efsanesinin imza ayakkabılarından beş çift çıkarıyor. Kobe V Protro Big Stage modeli, Bryant’ın beşinci ve son NBA şampiyonluğunun onuncu yıl dönümünü kutluyor.

Kobe V Protro 5x Champ, Kobe’nin ikinci ve üçüncü şampiyonluklarını kazanmasından sonra tasarlanmıştı. Kobe V Protro x Undefeated “What If” paketinin bir çifti, 1996 NBA taslağında Kobe’yi seçen 12 takımın renklerini içeriyor; ikinci çift ise beyaz ve altın renkleriyle basit ama çarpıcı bir görünüme sahip. Yunan mitolojisinin Medusa’sından ve ona bakanları taşa çevirme kabiliyetinden esinlenen koleksiyondaki son ayakkabı ise Kobe V Protro Girls EYBL.

Nike ayrıca, Bryant’ın her iki forma numarasının da yer aldığı sınırlı sayıda Black Los Angeles Lakers City Edition Forması çıkaracak. Önde 8, arkada ise 24 yer alıyor. Koleksiyondaki her parça, 23 Ağustos’ta başlayıp 29 Ağustos’ta sona erecek şekilde kendi gününde sunulacak.