Tat Alma ve Koklama Yetisini Kaybeden Korona Hastaları için Yemek Kitabı

Hayatımıza hızlı bir şekilde giren ve büyük oranda etkileyen korona hastalığının bildiğimiz üzere insanlar üstünde belli başlı etkileri var. Baş ağrısı, yüksek ateş, solunum sıkıntısı, eklem ağrıları gibi rahatsızlıkların yanı sıra tat ve koku alma yetimizi kaybetmek gibi birçok zorluk yaşatıyor bizlere.

En bilinen etkilerinden biri olan tat ve koku alma yetisinin en kötü yanlarından biri ise bunun kalıcı olabileceği. Bu nedenle, solunum hastalığı teşhisi koyulan bazı hastalar, süresiz olmasa da bir süre yemek yemeyebilir. Bu durumdan yola çıkarak Birleşik Krallık’tan Ryan Riley ve Kimberley Duke isimlerinde iki şef, tat alma ve koku yetisini kaybeden koronavirüs hastalarının yemeklerini yeniden zevk alarak yemelerine yardımcı olmak için Taste & Flavour adında bir yemek kitabı hazırladılar.

Taste & Flavour, koku ve tat alma yetisini koronavirüsten sebebiyle kaybeden insanlar için hazırlanmış 18 tarif içeriyor. Aslında bu iki isim 2019 yılında, koku ve tat alma yetisini kaybeden kanser hastaları için ücretsiz bir aşçılık okulu olan Life Kitchen‘ı kurmuştu fakat bazı COVID-19 vakalarında da bu rahatsızlık görüldüğü için ve koronavirüsün yolculuğu daha uzun soluklu olduğu için iyi hazırlanmış bir yemek kitabı hazırlamaya karar verdiler.

Yaklaşık 300 tarif içinden yalnızca 18 tanesini kullanılabilir olarak belirleyen Riley & Duke’un tarif kitabını İngiltere’deki korona hastaları ücretsiz olarak edinebilir. Bunun dışında dünyanın her yerinden ücretsiz bir dijital kopyasına ulaşmak da mümkün.