Clubhouse, dünya çapında 8 milyon indirilme sayısına ulaştı

Bir anda hayatımıza giren ve hiçbirimizin beklemediği bir başarı yakalayan sesli sohbet uygulaması Clubhouse, mobil içgörü ve analiz firması App Annie’ye göre globalde 8 milyondan fazla indirilme sayısına ulaştı.

Bir anda hayatımıza giren ve hiçbirimizin beklemediği bir başarı yakalayan sesli sohbet uygulaması Clubhouse, mobil içgörü ve analiz firması App Annie‘ye göre globalde 8 milyondan fazla indirilme sayısına ulaştı. Clubhouse’a yalnızca davetliler katılabiliyor ve uygulama şu an için sadece iOS’ta mevcut. Ancak buna rağmen, son birkaç ay içinde kullanıcılar, uygulamaya arkadaşlarını davet ettikçe Clubhouse’da hatırı sayılır bir büyüme yaşandı. Zaten bunu araştırma sonuçlarında görmek de mümkün.

App Annie’de bir analist olan Lexi Sydow, Clubhouse’un 1 Şubat’ta 3,5 milyondan fazla global indirmeye ve 16 Şubat tarihinden sonra 8,1 milyon indirmeye ulaştığını söyledi. Sydow uygulamanın özellikle İngiltere, Almanya, Japonya, Brezilya ve Türkiye’de hızla dikkat çektiğine değindi.

Oyun geliştirme platformu Beamable’ın CEO’su Jon Radoff, uygulamanın zamanın ruhuna gerçek zamanlı olarak bağlanmak gibi olduğunu; her konuşmada yeni bir şeyler öğrendiğini söyledi. Zira pandemideki diğer birçok girişim gibi, Clubhouse da kaybettiklerimizi değiştirme ihtiyacından ortaya çıktı ve kullanıcı sayısıyla bunu vermiş gibi görünüyor. 

Uygulamanın bu kadar popüler olması, teknoloji devlerinin de benzer platformlar üzerinde çalışmasına neden oldu. Facebook, şu anda Clubhouse benzeri, adı açıklanmamış bir uygulama üzerinde çalışıyor. Aynı şekilde Twitter’ın da şu anda beta sürümünde olan Spaces adlı bir Clubhouse rakibi üzerinde çalıştığı bildirilmişti. Uygulamanın globalde Dizhua, Tiya, Yalla ve Quilt gibi rakipleri de bulunuyor.