LG’den Pille Çalışan Hava Filtreleme Maskesi

LG, yüze maske gibi takılan taşınabilir bir hava filtresi ürettiğini resmen duyurdu. PuriCare Giyilebilir Hava Filtreleme Cihazı, LG’nin evde kullanılan hava filtreleri serisindeki ürünlere benzer bir çift değiştirilebilir filtre kullanıyor ve nefes almanıza yardımcı olmak için bunları pille çalışan fanlarla eşleştiriyor. LG, cihazın nefes alıp verdiğinizi algılayan sensörlere sahip olduğunu ve fanların hızını buna göre ayarladığını söylüyor.

IFA 2020 öncesinde bugün yapılan duyuru, covid-19 salgınından açıkça bahsetmiyor, ancak maskenin buna yanıt olarak geliştirildiğini büyük ölçüde ima ediyor. Şirket, giyilebilir hava filtresinin bazı insanlar tarafından takılan “tutarsız” ev yapımı maskelerin yanı sıra yetersiz kaldığını söylediği tek kullanımlık maskelerin de yerini alacak şekilde tasarlandığını söylüyor.

LG, temmuz ayında maskeyi ilk kez duyurdu ve 2.000 adet cihazı Seul’daki bir üniversite hastanesine bağışlayacağını söyledi. Şirketten bir yönetici bunun “uzun süren covid-19 salgını sırasında” sağlık personeline yardımcı olacağını umduklarını söyledi; sağlık personelinin saatlerce maske takmasını kolaylaştıracağını umuyorlardı.

Bununla birlikte LG’nin açıklamaları, nefes alıp verirken havayı filtrelemesi de dahil olmak üzere maskenin corona virüsün yayılımını yavaşlatmasıyla ilgili herhangi bir iddia içermiyor. LG, konuyla ilgili sorulara cevap vermedi ve ayrıntıları paylaşmak için sertifikasyonun ve testlerin tamamlanmasını beklediklerini söyledi.

Burada söz konusu olan oldukça önemli bir ayrım; çünkü maske kullanımı, kullananın enfekte olmasını önlediği kadar etraftakilere de bulaşmasını önlemekle ilgili. ABD’nin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, corona virüsün yayılmasını önlemek için soluma valfleri veya havalandırma delikleri olan maskelerin kullanılmasını önermiyor; çünkü bunlar dışarı verilen solunum damlacıklarını filtrelemiyor, bu da etraftakilere bulaşma riskini artırıyor.

LG’nin yeni maskesi motorlu fanlar kullandığından, çalışması için güç verilmesi gerekiyor. LG, PuriCare Giyilebilir Hava Temizleme Cihazının düşük güç modunda sekiz saate kadar, yüksek güç modunda ise iki saate kadar kullanım sağlayan 820 mAh bataryaya sahip olduğunu söylüyor. LG’nin duyurusu, maskenin tam olarak ne zaman çıkacağını veya ne kadara mal olacağını söylemiyor; ancak bu yılın son çeyreğinde “belirli pazarlarda” satışa sunulacağı belirtiliyor.