Amazon, Artırılmış Gerçeklik Aracılığıyla Online Alışveriş Deneyimini Geliştiriyor

2017 yılında IKEA, Apple ile iş birliği yaparak müşterilerin satın almayı düşündükleri mobilyaların evlerinde nasıl duracaklarını görmelerine imkan tanıyan bir mobil artırılmış gerçeklik uygulamasını kullanıma sunmuştu. Şimdi de benzer bir uygulama e-ticaret devi Amazon hayata geçirdi.

Amazon’un yeni artırılmış gerçeklik tabanlı alışveriş aracı, aynı IKEA’nın daha önce çıkarttığı uygulama gibi, insanların, mobilyaların ve diğer ev dekorlarının evlerinde nasıl duracaklarını görmelerine olanak tanıyor. iOS ve masaüstü tarayıcılar için Amazon alışveriş uygulamasına gelen ve “Oda Dekoratörü” adı verilen bu araç, birden fazla öğeyi aynı anda görmeyi sağlıyor.

Kullanıcılar, bu özelliği uzaktan kullanabilmek için evlerinin fotoğraflarını depolayabiliyor ve eşyaları satın almaya hazır değillerse, oda düzenlerini kaydedebiliyorlar. Apple’ın ARKit‘i kullanılarak geliştirilen Oda Dekoratörü, bazı üçüncü taraf öğeler de dahil olmak üzere binlerce mobilya ürünüyle uyumlu çalışıyor.

Amazon’un alışveriş uygulamasını kullananlar, uygun ürünlerin altındaki “Odanızda Görüntüleyin” düğmesine tıklayarak bu özelliği kullanabiliyorlar. Kaydedilen düzenler, Amazon hesabında yer alan “Odalarınız” bölümünde görünüyor ve Amazon bununla ilgili olarak kullanıcılara e-posta aracılığıyla bir bağlantı gönderiyor. Ayrıca Amazon, eşleşme ya da çakışma olup olmadığını görmek için öğeleri sanal bir odaya yerleştirmeye izin veren çevrim içi bir galeriye de sahip.

Oda Dekoratörü dün kullanıma sunuldu, ancak ABD’deki tüm tüketicilere sunulması birkaç hafta sürecek. Amazon, 2017 yılında da benzer bir artırılmış gerçeklik alışveriş aracını kullanıma sunmuştu. Ancak o araçta, aynı anda bir alanda yalnızca bir öğeyi görüntülenebiliyordu.