SPX, Outdoor ve Extreme Sporlar Sektörünün En Çok Büyüyen Markası Oldu

Son dönemde dünyanın genelinde olduğu gibi ülkemizde de outdoor ve extreme sporlara olan ilgi, göz ardı edilemeyecek bir yükseliş grafiği çiziyor.

Outdoor ve extreme sporların devam eden bu büyüme ve gelişme sürecine etki eden en önemli unsurlardan biri ise halihazırda bu sporları yapan veya yeni dahil olmak isteyen sporseverlerin ihtiyaçlarına uygun doğru malzeme ve ekipmana ulaşabilme imkanları olarak göze çarpıyor.

30 yılı aşan tecrübesi ve dünyaca ünlü markalardan oluşan çeşitli ürün yelpazesiyle Olgar Grup, Türkiye’de çok önemli bir görev üstleniyor. 1989 yılında eski milli voleybolcu ve muharip gazi kurmay bahriye subayı Güven Olgar ve eşi Kadriye Olgar tarafından tamamen spora olan aşkları ile kurulan SPX’in amacı; Bakırköy’deki ilk mağazasının açıldığı günden beri bireysel sporlar konusunda uzmanlaşmak oldu.

İlk yıllarda kış ve raket sporlarına odaklanan SPX mağazaları, günümüzde spora olan tutkusu ve amatör ruhunu, teknik ürün bilgisi ile birleştirerek, sporseverleri her mevsimde doğa ile uyumlu hale getirecek giyecek, ekipman ve aksesuarlarla buluşturuyor.

Adrenalin yaşam tarzı alanında, kategorisinde en iyilerden olan 65’ten fazla markayı bünyesinde barındıran SPX ve bağlı olduğu ana şirket Olgar Grup, geride kalan 30 yılda hem kendisi büyüdü hem de pek çok organizasyona ve sporcuya verdiği desteklerle outdoor ve extreme sporların ülkemizde yer almasına ve gelişmesine olanak sağladı.

Yıllık %35’lik Büyüme Oranı

SalomonMerrellJackWolfskinQuiksilverRoxyBurtonBillabongBabolatPhenixRossignolBogner Fire & Ice gibi kategorisinin en iyilerinden 65’ten fazla markayı, Türkiye ile Gürcistan’ın 11 farklı şehrinde yer alan ve online satış ortamıyla birlikte toplam 45 mağazasında bir araya getiren SPX ve Olgar Grup; özellikle son 4 yılda elde ettiği büyüme verileriyle sektördeki yerini daha da sağlamlaştırıyor.

Bugün itibarıyla 200 adet bayisi bulunan Olgar Grup, 2016 ile 2019 yılları arasında ekonomik dalgalanmalara rağmen yılda %35’lik bir büyüme kaydetmeyi başardı.

Yoğun iş hayatı ve büyüyerek kalabalıklaşan şehirler ile birlikte spor tutkunları, çareyi her fırsatta doğaya çıkmakta buluyor. Bu çıkış elbette tüketicilerin alışveriş tercihlerine de yansıyor. Olgar Grup ve SPX, 2016 ile 2019 yılları arasında outdoor, kış, tenis, kayak-snowboard, yüzme ve ayakkabı kategorilerinin tamamında 2,5 kattan fazla büyüdü.

Tüketiciler Pandemide de Alışverişi Bırakmadı

COVID-19 salgınının günlük hayatımızı baştan sonra değiştirdiği dönemde tüketiciler tüm olumsuzluklara karşın alışveriş yapmaktan vazgeçmediler. Öyle ki, tüm dünya genelinde kısıtlamaların en yüksek seviyede uygulandığı mart, nisan ve mayıs aylarında, SPX’in online satışları bir önceki yıla göre 4,5 kat artış gösterdi.

Outdoor ve extreme sporlara meraklı kişilerin, farklı mevsimlerde birbirinden farklı aktivitelere ilgi duymalarına rağmen, ayakkabı alışverişinin aslında hepsi için ortak bir nokta olduğu da görüldü. SPX’in mevsimlere göre en çok tercih edilen ürünlerine bakıldığında, yaz döneminde en çok ayakkabı, koşu ayakkabısı ve tişörtler; kış döneminde de kış markalarına ait ürünler ve yine bu mevsime uygun ayakkabılar satın alındı.

Halihazırda ikisi Tiflis, ikisi de Gudauri’de olmak üzere Gürcistan’da toplam dört SPX mağazası bulunan Olgar Grup, yurtdışı yatırımlarında da hız kesmiyor. Şirket, 2020 kış sezonunun başında Gürcistan’ın Bakuriani dağında, ülkedeki beşinci SPX mağazasını açmaya hazırlanıyor.

Spora ve Sporcuya Destek

SPX, 30 yılı aşan serüveninde outdoor spor tutkunları ve koşu grupları için bir buluşma noktası olurken Olgar Grup da verdiği desteklerle ülkemizde hem sporun hem de sporcuların gelişime katkı sağlamayı sürdürüyor.

Olgar Grup, bünyesinde barındırdığı markalarla toplamda 36 sporcuya, 7 adet spor kulübü ve spor okuluna sponsorluk desteği veriyor. Ayrıca Türkiye’nin en önemli uluslararası organizasyonlarından biri olan Salomon Cappadocia Ultra Trail de yine Olgar Grup’un distribütörü olduğu Salomon markasının destekleriyle gerçekleştiriliyor.