P&G’nin Marka Direktörü Pazarlamanın Geleceğini Çin’de Gördüğünü Söyledi

Geçtiğimiz günlerde P&G’nin Marka Direktörü Marc Pritchard,  The Drum ve Dünya Reklamverenler Federasyonu (WFA) tarafından 2020’de Yılın Küresel Pazarlamacısı olarak seçildi. Ödül töreninin ardından Pritchard, WFA başkanı Raja Rajamannar ile yaptığı bir röportajda pazarlamanın geleceği hakkında konuştu.

Marc Pritchard, FMCG devinin için Kuzey Amerika’nın en büyük pazar olduğunu, ancak pazarlama dönüşüm çabalarını yönlendirecek bölgenin ileride Çin olacağını öngörerek,  ”pazarlamanın geleceğini görmek istiyorsanız Çin’e bakın” dedi.  Artık birkaç yıl önceki eski marka oluşturma modelinden uzaklaşılması gerektiğinden ve dijital bir ekosisteme doğru yönelim olduğundan bahsederek Çin’in de dijital dönüşümlerin ve inovasyonun merkezi olduğunu söyledi.

Çin’in; P&G’nin dünyadaki en büyük ikinci pazarı ve 2014 yılından beri de en büyük e-ticaret pazarı olduğunu dile getiren Pritchard, ayrıca Guangzhou Geliştirme Bölgesi’ndeki Çin Dijital İnovasyon Merkezine önümüzdeki üç yıl içinde 100 milyon dolar yatırım yapmayı planladıklarını duyurdu. Proje, iş modelinin dönüşümünü hızlandırmak için P&G’nin dijital teknoloji araştırma ve yeniliklerini büyük veri ile dijitalleştirilmiş tedarik zinciri gibi alanlarda birleştirmeyi umuyor.

Röportajda Pritchard ayrıca, markaların 5G potansiyelinin erkenden farkına varmaları konusunda uyardı. Çin’in yanı sıra, 5G’nin yükselişini pazarlamacıların 2021’de göz önünde bulundurmaları gereken önemli bir madde olduğu konusunda dikkat çekti. Pritchard, “5G, sanal gerçekliğin (VR), artırılmış gerçekliğin (AR) ve karma gerçekliğin (MR) gücünü ortaya çıkaracak” diyerek  diğer teknolojilere de vurgu yaptı. Bu teknolojiler kullanılarak oluşturulan stratejilerin tüketici deneyimlerini değiştireceğinin altını çizdi.