Hyundai’nin Yeni Elektrikli Araç Markası: Ioniq

Hyundai, tamamen elektrikli araçlara adanmış bir marka çıkarıyor. Genesis markasında olduğu gibi, isim mevcut bir modelden geliyor: Ioniq hatchback. Tek bir model olan bu araç, dört yıl içinde piyasaya sürülmesi planlanan üç modelle birlikte bir marka haline gelecek.

Üç Ioniq modelden ikisi önceki Hyundai konsept araçlarından uyarlanacak. İlk olarak, 2021’de çıkacak olan Ioniq 5, Hyundai 45 konseptini temel alacak. 2019 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Hyundai 45, Hyundai Pony’den esinlenen retro görünümlü bir hatchback. Konsept, Pony’nin ortaya çıkışının 45. yıl dönümünde tanıtıldı, ismi de buradan geliyor.

2022’de, Ioniq 5’i bu yılın başlarında piyasaya sürülen Hyundai Prophecy konseptine dayanan bir sedan olan Ioniq 6 takip edecek. Prophecy, 45’in tam aksine fütüristik ve şık bir tarza sahip. 2024’te ise Hyundai, seriye Ioniq 7‘yi ekleyecek. Bu model mevcut bir konsepti temel almıyor, Hyundai aracın “büyük bir SUV” olacağını doğruladı ancak çok fazla ayrıntı vermedi.

Üç Ioniq model de Hyundai’nin Genesis’ini ve Kia’nın EV’lerini destekleyecek Elektrikli Global Modüler Platformu’nu (E-GMP) temel alacak. Ayrıca Hyundai, Canoo’nun kaykay platformunu gelecekteki bir elektrikli otomobil için de kullanmayı planlıyor.

Bu girişimin elektrikli, hibrit ve şarjlı hibrit seçenekleri olan mevcut Hyundai Ioniq hatchbacki nasıl konumlandıracağı belirsiz. Hyundai, 2025 yılına kadar bir milyon elektrikli-pilli araç satmayı planlıyor; bu nedenle Ioniq, yeni markayla karışıklığı önlemek için yeni bir isimle bu birleşimde kalabilir. Pille çalışan araçlara ek olarak Hyundai, Nexo SUV gibi hidrojen yakıt hücreli araçların üretimine de devam etmeyi planlıyor.