Gereksiz E-Postalar, Dünya’yı Öldürüyor

Gelen kutunuzdaki gereksiz, uzun ve okunmamış e-postaları yanıtlamamak için bir bahaneye ihtiyacınız varsa, işte size mükemmel bir bahane: E-postalar, karbon ayak izini arttırarak gezegenimizi ölüme sürüklüyor.

BBC‘nin yeni bir raporuna göre, Birleşik Krallık‘ta herkes her gün bir tane daha az e-posta göndermesi durumunda, her yıl yaklaşık 18.114 ton karbon salınımı önlenecek. Bu rakam aynı zamanda onbinlerce İngiltere-Avrupa arasındaki uçuşta salınan karbon emisyonuna eş değer. Ancak bu rakam, İngiltere‘nin yıllık sera gazı emisyonlarının sadece %0,0037’sine tekabül ediyor.

The Financial Times ise bu rapordan yola çıkarak bizleri, çok geçmeden karbon emisyonundan tasarruf etmek için aktif olarak her gün bir tane daha az e-posta göndermeye teşvik etmeye çağırıyor. Sadece ‘‘teşekkürler” yazdığımız mailleri veya cevap vermenin bir anlam taşımadığı mailleri atmamamız konusunda bizleri uyarıyor.

Sera gazı emisyonlarımızı azaltmak için daha az e-posta göndermek kesinlikle faydalı bir girişim ancak küresel iklim değişikliğini gerçekten kontrol altına almak istiyorsak daha büyük ve toplumsal değişiklikler yapmamız gerekiyor.