Uber, Yemek Dağıtım Hizmeti Postmates’i 2,65 Milyar Dolara Satın Alıyor

 Uber, ABD’li yemek dağıtım hizmeti olan Grubhub’u bu yılın başlarında satın almaya çalışmış ancak 7,3 milyar dolara Avrupa servisi Just Eat Takeaway’e kaptırmıştı. Bunun üzerine koronavirüs salgınındaki sarsıntıyı atlatmak amacıyla 2,65 milyar dolara yine bir yemek dağıtım hizmeti olan Postmates’i satın almaya karar verdi.

Uber, koronavirüs salgınının başlamasından bu yana yaşadığı büyük kayıpları telafi etmek için yemek dağıtım bölümü olan Uber Eats’e son zamanlarda daha çok ihtiyaç duymakta. Yemek teslimi ve Uber’in temel araç çağırma işi kadar kârlı olmamasına rağmen şirket, ABD’de restoranların yüz yüze yemek yemeye kapalı olmasından dolayı gelecekte daha fazla insanın paket yemek siparişi vereceğini umuyor.

Postmates uygulaması Uber’in satın almasından sonra da ayrı olarak çalışmaya devam edecek, ancak Uber Eats ile birlikte satıcı ve teslimat ağından yararlanabilecek. Uber, bunun tüketiciler için daha fazla restoran seçeneği ve aynı anda birden fazla sipariş alan sürücüler için daha verimli teslimat anlamına geleceğini söylüyor. Şirketler, anlaşmanın 2021 yılının 1. çeyreğinde kapanmasını planlıyor.

Şimdilik yemek dağıtımında lider olan DoorDash’ın arkasında kalan ve Postmates’i satın alan Uber’in , pazar araştırma şirketi Edison Trends’e göre, pazar payını %29’luk konumundan %37’ye çıkarması bekleniyor.