Nike Doğrudan Tüketiciye Ulaşmak İçin 9 Perakendecisiyle Olan İlişkisini Kesti

Nike, sattığı toptan satış hesaplarına daha yakından bakma ve ilişkisini düzenleyerek kendini doğrudan tüketici kanallarına öncelik verme konusunda çok net davrandı.

Susquehanna Financial Group‘tan bir analist notuna göre Nike‘ın dokuz perakendecisiyle ilişkisini kestiği bildirildi. Nike’ın; City Blue, VIM, EbLens, Belk, Dillard’s, Fred Meyer, Bob’s Mağazaları, Boscov’s ve Zappos gibi mağazalardan çekilerek tüketicisiyle daha çok birebir iletişim kurma hedefinde olduğu söyleniyor. Sam Poser liderliğindeki analistler, Nike’in kaderini daha fazla kendi kontrol edeceği için olumlu olarak nitelendiriyor.

Bir Nike sözcüsünün, kapanışlarla ilgili yorumu şu şekilde: Nike, geleceğin pazarını yaratma konusunda cesur bir vizyona sahip, tüketicilerin ne istediği ve neye ihtiyaç duyduğu ile yakından takip ediyor. Kısa süre önce duyurduğumuz Tüketiciye Yönelik Hızlanma stratejimizin bir parçası olarak, tutarlı, bağlantılı ve modern bir alışveriş deneyimi yaratmaya çalışarak Nike Digital ve kendi sahip olduğumuz mağazalar ile yaklaşımımızı ikiye katlıyoruz.

Nike attığı adımların çoğunu, dijital sunumunu geliştirmek ve toptan satış ortaklarını doğrudan tüketiciye ulaşma kanalları lehine azaltmak üzerine odaklanıyor. Nike CEO’su John Donahoe yaptığı bir konferans görüşmesinde, Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, eski bir toptan dağıtım modelinden tüketicilerimize daha kaliteli bir alışveriş deneyimi sağlayan bir modele yatırım yapmaya geçtik,” dedi.

Bu toptan satış hesaplarının kapatılması, Donahoe‘nin söylediği stratejiye uygun görünüyor ve perakendeci ortaklıklar değerlendirildikçe daha fazlası da olabilir. Susquehanna Financial Group analistleri, Nike’ın doğrudan tüketiciye ulaşma stratejisinin hızlandırılmasına ilişkin Nike’ın, büyük ve küçük tüm perakendecilerin başarısının anahtarlarına sahip olduğunu ve bu anahtarların daha değerli hale geldiğini düşünüyor.