Globaldeki büyümesini sürdüren yerli girişim Vispera, 2021’de küresel bir şirket olmayı hedefliyor

18 ülkede hizmet veren Türk teknoloji şirketi Vispera, küresel bir şirket olma hedefine yönelik çalışmalarına 2021’de de hızla devam edecek. Şirketin bu yıl sonunda Hollanda’da kurduğu Vispera BV şirketi bu hedefi gerçekleştirmede önemli bir adım olarak görülüyor.

Yapay görme ve makine öğrenmesi alanında geliştirdiği teknolojileri 18 ülkede, hızlı tüketim ve perakende sektörlerine çözüm olarak sunan Vispera, 2020’de projelerine hız kesmeden devam etti.

Türkiye, Hindistan, Romanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, Almanya ve Polonya’da elde ettiği yeni müşterilerle yeni projeler başlatan Vispera, 2020 sonunda Hollanda’da kurduğu Vispera BV ile küresel bir teknoloji şirketi olma kararlığını 2021’de de sürdürecek.

Değişen pazar koşullarına uyum sağlamak amacıyla, perakende sektöründe Akıllı IoT ve e-ticaret alanları için geliştirdiği iki potansiyel ürünle 2020’yi kapatan Vispera’nın 2021 hedefi, bu ürünleri endüstri düzeyine çıkarıp pazara sunmak olacak.

2020 yılını organizasyonel büyüme ve yeniden yapılanma yılı olarak geçiren Vispera, pandemide sağladığı istihdamı yüzde 30 artırarak şirket içindeki yapılanmasını yeniden oluşturdu. Vispera 2021 yılına, çeşitli departman ve birimlerde görev alan yaklaşık 100 çalışanıyla hazırlanıyor.

Aytül Erçil: “Yeni ürünümüzün denemeleri Amerika’da başlayacak”

2020’de pandemi sebebiyle bazı projelerin durmuş olmasına karşın herhangi bir iptal yaşanmadığını ifade eden Vispera Kurucu Ortağı ve CEO’su Prof. Aytül Erçil, görüşlerini şu şekilde aktardı:

“2020, Microsoft’un Scaleup ve Intel’in Market Ready Solutions programlarına seçildiğimiz başarılı bir yıl oldu. Bu yıl ayrıca NVIDIA, Zebra, Atos SE gibi firmalarla stratejik işbirliklerimizi geliştirdik.

Ürünlerimizden Storesense, şu an 18 ülkede kullanılıyor. Shelfsight ürünümüz de Türkiye dışında Almanya ve Şili’deki mağaza ortamlarında deneme aşamasında. 2021’in ilk çeyreğinde de Amerika’da denemeleri başlayacak. Yeni ürünümüz Vispera Core’un da pilotu 2020’de başarı ile tamamlandı, 2021 yılında sahada kullanılmaya başlanacak.”

Ceyhun Burak Akgül: “Küresel bir teknoloji şirketi olma hedefine bir adım daha yaklaşacağız”

Vispera Kurucu Ortağı, CTO’su ve COO’su Ceyhun Burak Akgül de 2020 senesinin global pandemi nedeniyle ortaya çıkardığı zorlu koşulları Vispera olarak bir öğrenme, uyum sağlayabilme ve gelişme fırsatı olarak gördüklerini belirtti.

Akgül ayrıca, “Pandemi tüm dünyada ve dolayısıyla ülkemizde bir anda yaygınlaştığında hızlı bir refleks göstererek bütün sistemlerimizin kesintisiz çalışmaya devam etmesini sağladık ve bütün personelimizin uzaktan aynı verimlilikte çalışabilmesinin koşullarını olurduk.
Pandemi ayrıca ürün vizyonumuzu hızlandırmamıza yardım etti. Yeni ürün geliştirmelerine paralel olarak 2021’de Storesense, Shelfsight ve Core isimli ürünlerimizin işlev ve performanslarını artırmak için hazırladığımız planlarımızı uygulamayı sürdüreceğiz.
Organizasyonel yapılanma ve büyüme gündemimize gelecek yıl da devam edeceğiz. Geliştirdiğimiz yapay zeka ürünleri ve hedeflerimiz, Vispera’nın tüm dünyada gördüğü ilgiyi artırıyor. Bu anlamda 2021’de Vispera’yı daha etkili ve daha görünür kılacak fırsatlar yakalayacağımızı öngörüyoruz. Bu fırsatları değerlendirerek Vispera’nın küresel bir teknoloji şirketi olma hedefine bir adım daha yaklaşacağız
” dedi.