Amazon, Müşterilerin Avuç İçleriyle Ödeme Yapmalarını Sağlayan Bir Ödeme Yöntemi Geliştirdi

Ödeme kolaylıklarına bir yenisini daha ekleyen Amazon, Seattle’daki iki mağazasında müşterilerin avuç içleri ile ödeme yapmasına olanak sağlıyor. E-ticaret devi, müşterilerin ellerini tarayıcının önünde sallayarak ödeme yapabilmeleri için avuç izini kredi kartına bağlayan temassız Amazon One ödeme yöntemini deniyor.

Avuç izi, kod gerektiren iki Amazon Go mağazasındaki elektronik giriş kapılarını da açıyor. Amazon, bu teknolojinin zamanla yirmiden fazla Amazon Go mağazasında da kullanılacağını ve diğer perakendecileri de teşvik ettiğini söyledi. Amazon One’ın ofis, stadyum ve benzeri yerlere girişlerde insanların kendilerini tanıtmaları için de kullanılabileceğini ekledi.

Müşteriler, iki mağazadan birine giderek, kredi kartı bilgilerini ve cep telefonu numaralarını cihaza girerek ve biyometrik okuyucuda avuçlarını tarayarak kaydolabiliyorlar. Taranan iz daha sonra Amazon One ID’ye bağlanıyor. Amazon, işlemin bir dakikadan az sürdüğünü ve müşterilerin her iki avuçlarını da kaydettirebileceğini söyledi.

2019’da Amazon, kırışıklık, damar ve hatta kemik gibi özellikleri analiz ederek insanların ellerini tanımlayacak teknolojiyi patentlemişti. Amazon, her insanın kendine özgü olması ve zamanla değişmemesi nedeniyle “avuç içi imzaları” olarak adlandırdığı avuç izlerini kullanmayı seçtiğini açıkladı. Ayrıca sistemin çalışması için insanların avucunu kasıtlı olarak taramaları gerektiğini söyledi, bu da başka birinin alışverişi için yanlışlıkla ödeme yapılmasını imkansız hale getiriyor.

Amazon, bilgilerin diğer müşteri verilerinden ayrı olarak saklandığını söyledi. Bir müşteri Amazon One kimliğini iptal etmeye karar verirse veya iki yıl boyunca bir Amazon One cihazı kullanmazsa, şirketin verileri kalıcı olarak sileceği de belirtildi.