Estonya, Uzaktan Çalışanlar İçin “Dijital Göçebe Vizesi” Çıkarıyor

Daha önce Avrupa’da yaşamak ve o ülkenin imkanlarından faydalanırken kendi ülkenizdeki işinizi de yürütmek istediyseniz, artık şanslısınız. Çünkü Estonya Cumhuriyeti tam da bunu yapmanıza izin veren yeni bir Dijital Göçebe Vizesi uygulamasını başlattı.

Avrupa Birliği’nde türünün ilk örneği olan vize, uzaktan çalışanların Estonya’da bir yıla kadar yaşamasına ve yasal olarak çalışmasına izin veriyor. Vizeye başvuracak olan başvuru sahiplerinin, mesleklerinin uzaktan yapılabileceğini ve Estonya dışında kayıtlı bir şirkette çalıştıklarını veya ülke dışında kayıtlı bir işletmede serbest meslek sahibi olduklarını kanıtlamaları gerekiyor. Ayrıca başvuracak olan kişilerin başvurudan altı ay önce aylık en az 4.130 doları brüt gelir şartına ulaşmaları gerekiyor.

Estonya hükümeti, başvurucak kişiler için gereken bir başvuru formu ve çalışma durumlarını kanıtlamak için gerekli belgeleri Estonya Büyükelçilikleri aracılığıyla yayınladı.

Başvuru ücreti, kalış süresine bağlı olarak yaklaşık 94 doları ila 117 doları arasında olacağı ve her başvurunun önümüzdeki 30 gün içinde işleme alınacağı söyleniyor. Başvuru sahibi onaylandıktan sonra eşleri ve bakmakla yükümlü oldukları kişilere de vize veriliyor.

Avrupa Birliği’nin bir parçası olan Estonya’da hala corona virüs salgını yaygın olduğundan, yalnızca AB, Schengen Bölgesi ve İngiltere dışındaki sınırlı sayıda onaylanmış ülkeye izin veriliyor. İki haftada bir güncellenen tam liste, Estonya’nın Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesinde görülebilir.