Daimler, Emisyon Hilesi Yüzünden ABD’ye 2 Milyar Dolar Ödeyecek

Alman lüks otomotiv devi Mercedes-Benz’in ana şirketi Daimler, ABD’de dizel emisyon testlerindeki hile skandalını ortadan kaldırmak için 2 milyar doların üzerinde para ödeyecek.

Şirket perşembe günü yaptığı açıklamada; Çevre Koruma Dairesi, California Hava Kaynakları Kurulu, Adalet Bakanlığı Çevre ve Doğal Kaynaklar Bölümü, California Başsavcılık Ofisi ve ABD Gümrük ve Sınır dahil olmak üzere ABD yetkilileriyle 1.5 milyar dolarlık bir anlaşmaya ulaştığını duyurdu. Daimler ayrıca, araç sahiplerinin avukatlık ücretleri de dahil olmak üzere 700 milyon dolarlık ayrı bir toplu davayı da anlaşmaya bağladı.

İlk olarak 2015 yılında ortaya çıkan Volkswagen’in dizel emisyon testlerinde hile yapması skandalı, otomobil üreticisine bugüne kadar yaklaşık 35 milyar dolar para cezasına ve ödeme masraflarına mal olmuştu. Hatta birkaç Volkswagen yöneticisi bile hapse gönderilmişti.

Yaklaşık dört yıl sonra 2019’da Daimlerin de emisyon testi hileleri ortaya çıktı. ABD’li yetkililer 280.000 Mercedes-Benz C sınıfı ve E sınıfı aracın donanımlarındaki yazılım sayesinde teste girdiğini anlayıp emisyonlarını düşürdüğünü fark etti.

ABD Adalet Bakanlığı, Volkswagen skandalının ardından Daimler’e de çeşitli yaptırımlar uyguladı. Daimler’i dizel emisyon testleri konusundaki incelemesini artırarak arabalarının sertifikasyon sürecini araştırmaya yönlendirdi. Normal sürüş esnasında daha fazla zararlı madde yayıp kirliliğe neden olan araçlardan dolayı firmaya 860 milyon Euro ceza kesildi. Ayrıca Daimler geçen yıl dünya çapında yaklaşık 800.000 aracı geri çağırmak zorunda kaldı.