Birleşik Krallık, App Store'a rekabeti kısıtlayabilecek şartlara sahip olması nedeniyle soruşturma açtı

Apple’ın başı bu kez Birleşik Krallık’ın Competition and Markets Authority (CMA) yani Rekabet ve Piyasalar Kurumu ile dertte. 

Apple‘ın uygulama mağazası olan App Store’un komisyon savaşları ile ilgili detayları geçtiğimiz Haziran ayında sizlere aktarmıştık. Apple’ın başı bu kez Birleşik Krallık’ın  Competition and Markets Authority (CMA) yani Rekabet ve Piyasalar Kurumu ile dertte. 

Geçtiğimiz günlerde App Store ile ilgili açıklamalarda bulunan Competition and Markets Authority (CMA), App Store’a uygulama geliştiricilerin şikayetleri nedeniyle soruşturma açtığını duyurdu. Soruşturmanın açılmasının temel nedeni ise geliştiricilerin App Store uygulama mağazasında haksız şart ve koşullar ile karşılaşması.

Hatırlatmak gerekirse App Store üzerinden iOS uygulamalarını yayınlayan Apple, uygulamalar için katı bir onay sürecine sahip. Fakat Apple’ın App Store ile ilgili en çok eleştiri aldığı kısım ise şüphesiz komisyon kısmı. Apple uygulama geliştiricilerinden yüzde 30’a varan komisyonlar alıyor.

CMA, yaptığı açıklamalarda Apple’ın pazardaki konumunu adil olmayan ve rekabeti kısıtlayabilecek şartlar belirlemek için kullandığı yönünde çeşitli şikayetler aldığını belirtti. Hatırlatmak gerekirse Avrupa Birliği geçtiğimiz yılın Haziran ayında App Store  ve Apple Pay için tekelcilik iddiası ile bir soruşturma da açmıştı. 

Birleşik Krallık Avrupa Birliği’nden çıkmış olsa da AB ve diğer düzenleyiciler ile koordine bir şekilde çalışamaya devam edeceğini de paylaştı. Apple sözcüsü ise endişelerin giderilmesi için Apple’ın CMA ile yakın bir şekilde çalışacağını paylaştı. Konu ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.