Kroger, Amazon ve Walmart ile Rekabet Etmek İçin E-Ticarete Atılıyor

ABD’nin büyük perakende şirketi Kroger, Amazon ve Walmart ile rekabet edebilmek için yeni online pazar yeri açmaya karar verdi. Özellikle COVID-19 salgınından sonra büyüyen online market alışverişi sektörü sonrasında bu adımı atmaya karar veren şirket yeni pazar yerini sonbaharda açacağını duyurdu.

Kroger’ın yeni pazar yeri, bozulmayan hazır gıda ürünleri için 2018 yılında piyasaya sürdüğü e-ticaret platformu Kroger Ship’e dahil olacak. Pazar yeri, üçüncü taraf satıcıların tekliflerini alarak sakızdan ev eşyasına kadar geniş bir ürün yelpazesi ile hizmet vermeye başlayacak. Kroger, B2C ve B2B dijital pazarları için bir yazılım platformu olan Mirakl ile yeni pazar yerini güçlendirmek için anlaştığını söyledi.

Kroger’in ürün deneyimi grup başkan yardımcısı Jody Kalmbach yaptığı açıklamada, Mirakl ile olan ortaklığın, Kroger’ın e-ticaret operasyonlarını üçüncü taraf ürün satıcılarını da içerecek şekilde genişleterek “daha alakalı ürünler” sunmasına izin vereceğini söyledi.

Açıklamada Kroger’in açılacak olan online pazar yerinin iki buçuk yıl önce başlayan Restock Kroger stratejik planı kapsamında e-ticaret teknolojisine devam eden yatırımlarının bir devamı olduğunu söylüyor. Pazarın başlangıçta doğal ve organik, uluslararası gıda, özel ürünler, ev eşyaları ve oyuncaklar da dahil olmak üzere birçok kategoride 50.000’den fazla ek ürün sunacağı belirtildi.

Ayrıca, COVID-19 krizinin e-ticaret market satışlarında muazzam bir büyüme sağladığı bir zamanda Kroger’ın 2020 ilk çeyrek sonuçlarında dijital satışları % 92 oranında artış gösterdiği belirtildi.

Ancak Kroger CEO’su Rodney McMullen 18 Haziran’da analistlerle yaptığı bir konferans görüşmesinde pandeminin çevrimiçi ve çevrimdışı satışları artırırken maliyetleri de artırdığını, Kroger’in 2020’nin ilk aylarında pandemiyle ilgili harcamalara 830 milyon dolar harcadığını dile getirdi.