Budweiser, Utah Eyaletinin Resmi Birası Olmak İstiyor

Zaman zaman markaların çok ilginç ve yaratıcı pazarlama kampanyaları yaptıklarına şahit oluyoruz. Geçtiğimiz günlerde bu tarzda, ses getirecek bir kampanyayı bira markası Budweiser hayata geçirdi.

Budweiser, ABD eyaleti Utah’ın resmi birası haline gelmeyi istiyor. Üstelik marka, bunun için Utah eyaletine özel bir kutu tasarımı bile yaptı. Bu kutu tasarımında Arches Ulusal Parkı, Great Salt Gölü ve State Capitol binası gibi Utah’ın ikonik yapıları yer alıyor.

Budweiser’ın pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı olan Monica Rustgi, bu kutu tasarımının, Budweiser’ın eyaletteki varlığının devamını ve bazı sıkı Bud hayranlarına yönelik bir desteği temsil ettiğini ifade etti. Bununla birlikte marka, Budweiser’ın, eyaletin resmi birası olduğunu iddia eden bir Utah’lı olan Jed’in rol aldığı ve kampanyayı tanıtan bir reklam filmi de yayımladı. Bu reklam filminde Jed, ne de olsa eyaletin zaten resmi bir meyvesi, kayası ve çiçeği olduğunu ifade ediyor.

Ancak Budweiser’ın Utah eyaletine özel bir bira kutusu çıkartması için sosyal medyada koyduğu hedefe ulaşması gerekiyor. #Bud4Utah etiketi 13 Eylül tarihine kadar en az 84.899 kez etiketlenir ya da retweet’lenir ise Budweiser, Utah’a özel kutu tasarımını hayata geçirecek. Bu hedef için düz bir sayı yerine, 84.899 sayısının belirlenmesinin ise özel bir sebebi var. Bu sayı Utah eyaletinin kilometre kare cinsinden büyüklüğünü temsil ediyor.

Bununla birlikte Budweiser, bu kampanyaya özel olarak hayranların markanın online mağazasından satın alabilecekleri bir tişörtü de piyasaya sürdü. Seçim temalı tişörtün arka tarafında büyük şekilde “Utah’ın Eyalet Birası için Bud” mesajı yer alıyor ve bu tişört, hayranları #Bud4Utah etiketini kullanarak oy vermeye teşvik ediyor.