Black Friday’e Yönelik 3 Dijital Pazarlama Stratejisi

Kara Cuma hızla yaklaşıyor ve Bloomberg’e göre bu yılın satışları normalden iki hafta önce başlayacak, bu nedenle pazarlamacılar Kara Cuma’ya iyi hazırlanmalı. Ayrıca, bu yıl tüketicilerin mağazaya gidip sıra beklemek yerine çevrimiçi alışverişe yönelecekleri tahmin ediliyor. Bu nedenle RTB House, pazarlamacıların Kara Cuma’da en iyi sonuçlara ulaşabilmeleri için göz önüne alması gerekenlerle ilgili bazı ipuçları paylaşıyor.

Pandemi nedeniyle online alışveriş neredeyse %75 arttı. Bu durum, bu yılki Kara Cuma’da online satışların fazlasıyla artacağını gösteriyor. Aynı zamanda bu yılın son çeyreğinin, en büyük mobil alışveriş sezonu olacağı tahmin ediliyor. O gün içinde yapılan satışlar, online mağazalardaki faaliyetlerin türüne ve sektörüne bağlı olarak ayın başındaki normal bir güne göre 5 kat artabilir. RTB House’un verilerine göre, perakende sektöründeki satışlar Kasım 2019’da %39 arttı.

RTB House, 36 iş ortağının sonuçlarını analiz etti ve analize göre bu iş ortaklarının 20’si, geçen yılki Kara Cuma’da satışlarda belirgin bir artış yaşadı. Giyim ve hızlı tüketim ürünlerinin satıcılarının yeni tüketicilere yaptıkları ortalama satışlar %50 oranında arttı. Daha uzun karar verme süreci gerektiren, daha pahalı ve sık olarak satın alınmayan mobilya, ev aletleri ve mücevher gibi ürünlerin satıcılarının, son 100 gün içerisinde çevrimiçi mağazayı ziyaret etmeyen müşterilere yönelik satışları neredeyse %90 arttı.

Müşterilerin %90’ını İkna Etmek 7-14 Gün Sürüyor

RTB House’un verilerine göre, kullanıcılar kasım ayının başından itibaren Kara Cuma ile ilgili bilgi edinmek üzere araştırmalara başlıyor ve müşterilerin %90’ını ikna etmek 7-14 gün sürüyor. Bu nedenle, birkaç hafta öncesinden müşterilerin online mağazayı ziyaret etmesini sağlamak önemlidir.

RTB House, müşterilerinden genellikle yeniden hedefleme kampanyalarını yılın bu zamanlarında nasıl düzenleyecekleri ve en iyi sonuçlara ulaşmak için ne kadar yatırım yapmaları gerektiği ile ilgili sorular alıyor. Kara Cuma yaklaşırken RTB House geçtiğimiz yılın sonuçlarını göz önünde bulundurarak kampanya döneminde kullanılabilecek üç farklı yeniden hedefleme stratejisi paylaşıyor:

1. Gidişata Ayak Uydurabilirsiniz

Bu stratejide pazarlamacılar genellikle müşterilere belli indirimler sunar. Bu sayede artan satış hacmi ile yapılan indirim arasında denge sağlanarak kar marjı sabit kalır. Bu strateji, istikrarlı bir yatırım getirisi sağlayarak satışı artırmaya yardımcı olur. Dengeli rekabete sahip pazarlar için uygundur. Bu strateji uzmanlara hedeflere ulaşma konusunda günlük olarak esneklik sunar.

2. Pazar Büyümesinin Üstüne Çıkabilirsiniz

Pazardaki payını arttırmak ve Kara Cuma’dan en iyi şekilde yararlanmak isteyenlerin daha genişlemeci bir strateji izlemesi tavsiye edilir. Bu strateji, kar marjı ve tedarik zinciri üzerinde bir baskı oluşturduğundan risk teşkil edebilir. Yeniden pazarlama stratejisi doğru şekilde yerleştirilir ve yönetilirse pazarlamacı açısından çok faydalı olabilir. Stratejinin gerçekten etkili olması için büyük indirimler sunulmalıdır.

3. Yeni Müşteriler Elde Edebilirsiniz

Kara Cuma gibi bir indirim günü yeni müşteriler elde edebilmeniz için iyi bir fırsattır. Birçok kullanıcı, ilk kez alışveriş yapmadan önce aylarca bekler. İndirimler sayesinde müşterileri ilk kez alışveriş yapmaya ikna ederek geleceğe yönelik, sadık müşteriler kazanabilirsinizBazı pazarlamacılar, kazanılan yeni müşterilerin oranını %30’a kadar artırmayı başarır. Bunu başarmak için normalden daha geniş kapsamlı bir kampanya yürütülmesi tavsiye edilir.

Daha büyük çevrimiçi mağazalar söz konusu olduğunda kullanıcı tabanı geniştir ve uzun süredir çevrimiçi mağazayı ziyaret etmemiş ziyaretçileri veya en son ziyaretçileri etkileyerek farklı yeniden hedefleme senaryoları oluşturabilirsiniz. Yeni müşterilerin kazanılmasına öncelik veriyorsanız, yeniden hedefleme bütçesinin %20’sini müşterilerle yeniden ilişki kurulmasına ayırmalısınız.