Amazon, Yeni Logosunu Yeniden Değiştirdi

Bildiğiniz gibi Amazon, geçtiğimiz aylarda mobil uygulaması için sunduğu alışveriş arabası logosunda değişikliğe gitmişti.

Daha sade bir tasarımla karşımıza çıkan logo kullanıcılar tarafından pek beğenilmemiş ve yeni logo diş fırçası bıyığına atıfta bulunularak Adolf Hitler’e benzetilmişti. Bunun üzerine Amazon yeni logoda tekrardan bir değişikliğe gitti ve kullanıcılarını memnun etmeyi başardı.

Diş fırçası bıyığı ilk olarak 1900’lerin başında Charlie Chaplin gibi komedyenler tarafından kullanılıyordu. Ancak 1930’lu yıllarda ve sonrasında bu bıyık türü Nazi diktatörü Adolf Hitler ile tamamen bütünleşir hale gelmişti. Gelen tepkiler ve geri bildirimler üzerine Amazon, nihai tasarımı dünya çapında sunmadan önce, simgede bazı değişiklikler yaptı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir Amazon yetkilisi Verge‘e verdiği demeçte, müşteri deneyimini iyileştirmek için ellerinden geleni yaptıklarını, yeni yollar aradıklarını ve kullanıcılardan gelen geri bildirimleri önemsediklerini açıkladı.  ”Yeni simgeyi, müşteriler telefonlarında alışveriş yolculuğuna başladıklarında, tıpkı kapı basamaklarında kutularımızı gördüklerinde yaptıkları gibi beklenti, heyecan ve neşe uyandıracak şekilde tasarladık.” diye ekledi.

Amazon’un yeni logosunun nihai hali, an itibarıyla uygulamanın iOS ve Android cihazlarda kullanılabiliyor. Bizce yeni logo eskisine göre daha az problematik duruyor. Bazı kullanıcılar da son logoyu Avatar: The Last Airbender animesindeki Aang karakterine benzetiyor. Yine de önceki benzetilmeyle kıyaslandığında daha masum olan bu benzetme gibi bakalım daha ne benzetmeler yapılacak, merakla bekliyoruz.