McDonald’s’ın Yaratıcı Açık Hava Reklamı: Isırılmış Reklam Panoları

McDonald’s, ürünlerinin üzerlerinde logo veya isim olmadan da tanınabileceğini bir kez daha kanıtladı. 1985 yılından beri Fransa’da McDonald’s ile çalışan TBWA\Paris, Big Mac, patates kızartması ve dev cheeseburger reklamlarının yer aldığı son açık hava kampanyasında fast food markasının menüsünün gücünden yararlandı.

McDonald’s ürünlerinin bulunduğu reklam panoları, kenarlarından ısırılmış şekilde tasarlandı. Kampanya, açık hava reklamcılığının alışılmış sınırları aşabileceğini ortaya koydu. TBWA\Paris, kampanyanın McDonald’s’ın temel ürünlerinin “dayanılmazlığını” göstermek için tasarlandığını söyledi.

McDonald’s ürünleri olarak anında tanımlanabilen ve yine de markalama içermeyen görüntüler (patates kızartmasının olduğu reklam panosundaki ayırt edici kırmızı McDonald’s ambalajları hariç), markanın ilk olarak 2013 yılında başlattığı “logosuz” kampanya stratejisi kapsamında en popüler McDonald’s ürünlerini herhangi bir marka ögesi olmadan dijital simgelere dönüştüren reklam kampanyasının devamı niteliğinde.

Şubat ayında, Leo Burnett tarafından hazırlanan ve yalnızca popüler McDonald’s ürünlerinin içeriklerini listeleyen; ancak ürün resimlerini, logolarını veya ambalajlarını içermeyen, yalnızca metin içeren minimalist bir dış mekan reklamıyla McDonald’s, marka bilinirliğinin bir kez daha altını çizmişti.