Walmart, Otonom Teslimatları Test Edecek

Bildiğiniz gibi ABD’li perakendeci Walmart, geçtiğimiz aylarda drone ile teslimat hizmetlerine başlamıştı. Perakende devi, teslimat hizmetlerine bu kez de otonom araçları dahil etmek için General Motors‘un otonom araç şirketi Cruise ile bir araya geldi. 

Walmart ve Cruise, otonom ve elektrikli araçlardan oluşan bir filo kullanarak teslimatlar yapmak için iş birliği yapıyor. 2021 yılında başlayacak olan pilot proje Scottsdale, Arizona‘da gerçekleşecek.

Pilot program kapsamında, müşteriler yerel Walmart mağazasından sipariş verebilecek ve bunu Cruise’un otonom, elektrikli Chevy Bolt arabalarından biri aracılığıyla teslim alabilecekler. Araçlar otonom olarak çalışacak, ancak bir güvenlik operatörü her zaman direksiyonun başında olacak.

İki şirket de teslimatların Phoenix’in bir banliyösü olan Scottsdale’de gerçekleşeceği haricinde, hizmet verilecek filonun veya müşteri alanının genişliği hakkında ayrıntılı bilgi vermedi. Pilot programın önümüzdeki yılın başlarında başlaması bekleniyor.

Walmart daha önce de Amerika Birleşik Devletleri’nin çeşitli lokasyonlarında sürücüsüz araçlarla çeşitli teslimat hizmetlerini test etmişti. Ancak bu sefer Cruise ile birlikte çalışarak Arizona’daki hizmetini arttırmayı hedefliyor.

AyrıcaCruise şirketi de sürücüsüz araçlarını birkaç yıldır Phoenix’in yanı sıra San Francisco’da test ediyor. Şirketi, robot taksi gibi hizmetlere ek olarak, San Francisco’da yaşayanlar için otomatik teslimat gibi hizmetlerin de üstünde çalışıyor.