Bir Devrin Sonu: Toshiba’dan Kritik Karar

Bilgisayar üreticisi dediğimiz zaman, akla birçok marka geliyor. Son yıllarda etkinliği azalsa da, bir zamanlar sektöre damgasını vurmuş olan Toshiba‘da bunlardan birisiydi. Ancak daralan bilgisayar pazarı ve yaşanan bazı muhasebe skandalları sebebiyle Toshiba, 2018 yılından itibaren bilgisayar üretmiyordu. Son olarak, Toshiba bilgisayar departmanı için kritik bir karar alındı.

Toshiba hisselerinin büyük bir çoğunluğu, geçtiğimiz yıllarda Sharp‘a satılmıştı.1985 yılında T1100 adıyla bilinen ilk dizüstü bilgisayarı piyasaya sunan Toshiba, son yıllarda oldukça zor zamanlar geçiriyor. 21 Temmuz 2015 yılında Toshiba CEO’su Hisao Tanaka, muhasebe skandalı sebebiyle istifasını vermişti. Skandal içerisinde Tanaka’nın yanı sıra iki eski CEO‘da bulunurken, toplamda 1.2 milyar dolar değerindeki para şirketten sızdırıldı.

Skandalın ayrıntıları, bağımsız bir soruşturma heyetinin muhasebe uygunsuzluklarını ayrıntılı olarak açıklayan bir rapor yayınlamasıyla birlikte ortaya çıkmıştı. Yaklaşık 7 yıl boyunca devam eden kara para aklama olayı, şirketin bir ayağının çukura girmesine neden oldu. Aslında bu skandala kadar şirketin durumu fena değildi. 31 Mart 2015 tarihinde sonra eren mali yıl içerisinde 63 milyar dolar değerinde satış yapan şirket, Dünya üzerinde 200 binden fazla kişiyi istihdam ediyordu.

Toshiba bilgisayar departmanı içinse yolun sonu göründü. 2018 yılında yüzde 80.1’lik hissesini Sharp’a satan şirket, kalan hisselerini de satmış durumda. Foxconn’un altında yoluna devam eden Sharp, Toshiba’da bulunan bilgisayar haklarını da satın aldı. Sharp ise, aldığı hisseler ile birlikte bilgisayar pazarına yeniden girmek istiyor.

Tüm hisselerin satılması ile birlikte, resmi olarak Toshiba için de yolun sonu gözükmüş oldu. Toshiba bilgisayar departmanı haricinde, NAND belleklerin üretiminden sorumlu Toshiba bellek departmanı da Kioxia bünyesi altına girdi.