Tüm Ses Ve Video Kayıtlarının Otomatik Deşifresini Ve Analizini Yapan Platform: Scrintal

Scrintal, speech-to-text teknolojisini kullanarak, tüm ses ve video kayıtlarının otomatik deşifresini ve analizini sağlayan, kendi yapay zekasına sahip bulut tabanlı bir platform olarak hizmet veriyor.

Scrintal, speech-to-text teknolojisini kullanarak, tüm ses ve video kayıtlarının otomatik deşifresini ve analizini sağlayan, kendi yapay zekasına sahip bulut tabanlı bir platform olarak hizmet veriyor.

Eğitimde eşitlik fırsatlığı yaratmayı amaçlıyor

Scrintal, öğretmenlerin önceden kaydettikleri ses ve video derslerini yazıya çevirerek öğrencilerin ders içerikleri üzerinden çok daha rahat not almalarını sağlıyor. Girişim aslında iş akışında, mülakatlar sırasında herkes tarafından kullanılabiliyor, ancak şu anda özellikle uzaktan eğitim alanında faaliyet gösteriyor. Bu alanda da bilhassa ana dili dışında eğitim görenler, disleksi ve işitme engelli öğrenciler için eğitimde fırsat eşitliği yaratmayı hedefliyor.

Girişim, tüm kayıtların ve derslerin deşifresi yanında çevirisini de sağlayarak hem öğrencilerin hem araştırmacıların hem de medya kayıtlarıyla ilgilenen podcaster, pazar araştırmacıları, UX araştırmacıları gibi tüm grupların işlerini kolaylaştırıyor. 

Ece Kural, Furkan Bayraktar ve Arda Ertem’in kurucuları olduğu Scrintal’ın ortaya çıkış hikayesi de dikkat çekici. Scrintal fikri, doktora yapan kurucu ortaklardam Ece’nin yaptığı mülakatların ses kayıtlarını güvenle yükleyebileceği, deşifre almakla kalmayıp basit analizleri yapıp çalışma arkadaşlarıyla paylaşabileceği bir platform bulamaması sonucu ortaya çıktı. 2019 Şubat ayında Stockholm Üniversitesi Innovasyon Ofisi sayesinde Almi’den hibe alarak Scrintal üzerinde çalışmaya başlayan Ece ve Furkan’a bu yılın başında ise Arda katıldı ve girişimin kurucu ekibi böylelikle bir araya gelmiş oldu. Platform, 3 kurucusuyla birlikte toplamda 5 kişilik ekiple faaliyet gösteriyor.

Hem B2C hem de B2B olarak hizmet veriyor

Temmuz ayından beri kullanıcı kabul etmeye başlayan girişimi hem bireysel hem de takım olarak kullanmak mümkün. Uygulamada fiyatlar ise saatlere göre belirleniyor. Örneğin; 7 saate kadar 75 TL ücretlendirilirken eğer o 7 saati 15 saate çıkarmak istiyorsanız yüzde 10 indirimli olarak 67,50 TL ödüyorsunuz. Scrintal’ın fiyatlandırmasına buradan ulaşabilirsiniz. Girişim, ücretsiz deneme imkanı da sunuyor. Kısacası Scrintal’ın hem B2B hem de B2C yönü mevcut. B2C alanında kullandığın kadar öde modeli kullanıyor, B2B’de ise özel fiyatlandırmaya gidiyor.