Uber, Alkol Teslimat Hizmeti Drizly’yi Satın Alıyor

Uber dün, araç paylaşım şirketi istikrarlı yiyecek ve diğer dağıtım hizmetlerini geliştirmeye devam ederken, 1,1 milyar dolarlık bir anlaşmayla alkol dağıtım hizmeti Drizly’yi satın aldığını duyurdu. Uber ve Drizly, anlaşmasının 2021’in ilk yarısında olması bekleniyor.

Uber, Drizly’nin bira, şarap ve likör pazarını mevcut Uber Eats uygulamasına entegre edecek ve Uber kullanıcılarına hem yiyecek hem de içecek teslimatları için tek noktadan hizmet sağlayabilecek. Ancak mevcut Drizly uygulaması hizmet vermeye devam edecek.

Online bir alkollü içki mağazası olan Drizly, tıpkı Uber Eats gibi yerel satıcılarla ortaklıklar kurarak müşterilerine teslimat gerçekleştiriyordu. Şirket, yerel satıcılarla ortaklık kuruyor ve ardından teslimatı gerçekleştirmesi için Uber Eats’e benzer teslimat şoförleri alıyordu. Drizly şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde 1.400’den fazla şehirde hizmet veriyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle seyahat ve turizm alanında büyük kayıplar yaşayan Uber, bu dönemde UberEats’e ağırlık vermiş ve ciddi oranda büyümüştü. Hatta geçen yıl GrubHub‘ı satın almaya girişmiş olmayınca da çok yakın rakibi Postmates‘i 2,65 milyar dolara satın almıştı. Şirketin Drizly kararı yakın gelecekte de Uber’in hızlı online teslimat alanında büyümek istediğini bir kez daha gösterdi. Şirket ayrıca son zamanlarda Latin Amerika ve Kanada’dan başlayarak talep üzerine market teslimatına geçmeye başladı ve Uber Health hizmetini hayata geçirebilmek için büyük adımlar attı.