B2B Pazarlamada Chatbot Kullanımı Artıyor

2019 yılında pek çok şirketin iş ve müşteri yönetim süreçlerine dahil olan sanal asistanlar ve chatbot‘ların 2020 ve sonrasında yapay zeka teknolojilerinin gelişmesine paralel olarak daha akıllı hale gelmesi ve pek çok yeni kanalda kullanılması öngörülüyordu.

Şimdi 2020 yılının son çeyreğine girerken corona virüs pandemisi nedeniyle chatbot’lar öngörülenden de hızlı bir şekilde artıyor.

Yeni bir araştırmaya göre corona virüs pandemisi, reklamverenlerin tüketicilere ulaşmak için konuşma formatlarına daha fazla ilgi göstermelerine yol açtığı için bu yıl işletmeler arası pazarlamada chatbot kullanımında büyük bir artış görülüyor.

B2B Platform Drift ve Heinz Marketing‘in 538 iş profesyonelinin katıldığı bir anket araştırmasına göre, chatbot’lar, çevrimiçi canlı asistanlar ve sosyal medya dahil olmak üzere diğer konuşma pazarlama türlerinine kıyasla bir yılda %92’lik bir büyüme gösterdi. Drift CMO’su Tricia Gellman’a göre tüketici pazarlamasında sohbet robotlarının ve sanal asistanların kullanımının yıllardır istikrarlı bir şekilde artıyor ancak pandemiyle birlikte artık herkes dijitale %100 güvenmek zorunda kaldı. Dijital dönüşüm, yalnızca pazarlamada değil, tüm işletmelerde 3-4 kat hızlandı.

Rapora göre diğer sohbet pazarlama biçimlerindeki büyüme ise, çevrimiçi canlı sohbette %35, sosyal medya etkileşimlerinde %31, işletmelerle doğrudan e-posta iletişiminde %3 olarak gerçekleşti.

Tricia Gellman’a göre özellikle diğer kategorilere göre sohbet robotlarındaki büyümenin bir parçası olan işletmeler, insan ve yapay zeka yeteneklerini nasıl birleştireceklerini çözerlerse verimliliği en üst seviyeye çıkarabilirler. Gerçek kişiler bir siteyi ziyaret eden belirli bir kişinin kim olduğunu daha iyi anlamak ve buna göre hedefleme yapmak için yapay zekaya rehberlik edebilir. Ayrıca zamanla bu süreç yapay zekayı kişiselleştirerek daha etkileşimli hale getirebilir.