Yerli yapay zeka teknolojileri girişimi Alterna CX, aldığı yatırımla ABD pazarına açılıyor

Alterna CX, Teknoloji Yatırım A.Ş’den Explore Yatırım Programı’dan aldığı yatırımla ABD pazarına açılıyor.

Alterna CX, Teknoloji Yatırım A.Ş’den Explore Yatırım Programı kapsamında ABD’de büyüme faaliyetlerinde kullanılmak üzere 250 bin dolar tutarında yatırım aldığını sizlerle paylaşmıştık. Alterna CX’in Teknoloji Yatırım’dan güncel yatırım tutarına ek olarak, takip eden turlarda kullanılmak üzere eş yatırım opsiyonu da bulunuyor.

Yapay zeka tabanlı çözümleri ile Gartner Magic Quadrant raporunda Voice of the Customer applications alanında dünyanın 30 öncü şirketi arasında yer alan ve bu rapora giren ilk Türk şirketi olan Alterna CX, bu yatırımı ABD’de büyüme faaliyetlerinde kullanacak. Alterna CX’in Teknoloji Yatırım’dan güncel yatırım tutarına ek olarak, takip eden turlarda kullanılmak üzere eş yatırım opsiyonu da bulunuyor.

Teknoloji Yatırım tarafından yürütülen Explore Yatırım Programı, teknoloji şirketlerinin uluslararası pazarlara giriş ve bu pazarlardaki büyüme aşamalarını hızlandırmayı amaçlıyor. Mevcut dönemde, programın hedefinde ABD pazarına girmeyi veya bu pazardaki mevcut ayak izini büyütmeyi hedefleyen SaaS şirketleri bulunuyor. Programın hazırlık aşaması olan “Pre-Explore Hızlandırma” süreci ABD’deki en önemli hızlandırma programlarından biri olan ERA ile birlikte yürütülüyor. Pre-Explore aşamasını başarılı bir şekilde tamamlayan ve yatırım değerlendirme süreci olumlu sonuçlanan şirketlere ABD pazarına giriş faaliyetlerinde kullanmak üzere 250 bin ABD Doları ile yatırım yapılıyor.

Hedef, alanının dünyadaki ilk 10 şirketi arasına girmek

Alterna CX, doğal dil işleme, deneyim analitiği ve makine öğreniminden yararlanarak müşteri ve çalışan deneyimini teknoloji çağının ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlıyor. Şirketlerin müşterilerine dokunduğu tüm temas noktalarında gerçek zamanlı olarak müşteri geri bildirim verilerini toplama, sunulan deneyimi ölçme, makine öğrenmesi modelleri ile analiz etme ve aksiyon alarak sürekli iyileştirme döngüsünü kurmalarını sağlıyor. Aralarında Akbank, İş Bankası, Koçtaş, Aksigorta, Teknosa, BNP Paribas Cardif ve TEB gibi müşterilerin olduğu Türkiye’nin yanı sıra Avrupa ve Asya’da 6 farklı ülkede müşterileri bulunan Alterna CX’in kurucu ortaklarından Gürol Kurt, elde ettikleri başarılarla Türkiye’yi uluslararası arenada temsil etmekten gurur ve mutluluk duyduklarını ve hedeflerinin bu alanda yatırımlarına devam ederek dünyanın alanlarında ilk 10 şirketi arasına girmek olduğunu belirtti.

Kısaca Alterna CX ne yapar?

Alterna şirketlerin müşterilerine sunduğu deneyimleri sürekli iyileştirmelerini sağlayan yapay zeka tabanlı bir çözümdür.

Daha detaylı olarak Alterna CX ne yapar?

Yapay zeka tabanlı çözümleri ile Gartner Magic Quadrant raporunda Voice of the Customer applications alanında dünyanın 30 öncü şirketi arasında yer alan ve bu rapora giren ilk Türk şirketi olan Alterna CX, doğal dil işleme, deneyim analitiği ve makine öğreniminden yararlanarak şirketlerin müşteri ve çalışan deneyimini teknoloji çağının ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlamasını sağlıyor. Şirketlerin müşterilerine dokunduğu tüm temas noktalarında gerçek zamanlı olarak müşteri geri bildirim verilerini toplama, sunulan deneyimi ölçme, makine öğrenmesi modelleri ile analiz etme ve aksiyon alarak sürekli iyileştirme döngüsünü kurmalarını sağlıyor.

İki şirket nasıl bir araya geldi?

Alterna CX Teknoloji Yatırım’ın SaaS şirketleri için ABD pazarına yönelik ERA işbirliği ile yürüttüğü “Pre-Explore Hızlandırma Aşamasına” 2020 yılında katılım sağladı ve programın birinci dönem mezunları arasında yer alıyor. Bu program kapsamında ABD pazarında nasıl konumlanabileceğini belirleyip, giriş sürecine yönelik yol haritasını belirledi. Program kapsamında Teknoloji Yatırım’ın aldığı 250 .000 USD yatırım opsiyonunu Teknoloji Yatırım bu yatırımla kullanmış oldu.. Teknoloji Yatırımın devam eden turlarda kullanabileceği eş ve devam yatırımı hakkı da bulunuyor.”