Tüketici, Ekonomik Alışverişe Yöneliyor

Zeo Agency’nin e-ticaret sektörünü farklı kategorilere ayırarak dönemsel olarak derinlemesine ölçümlemek üzere hazırladığı raporlar kapsamında yayınlanan Hazır Giyim ve Moda Sektörü Dijital Pazarlama Raporu; 2019 ve 2020 yıllarının ikinci çeyrek dönemini kıyaslıyor.

Sektörün üç kategoride incelendiği raporda, web sitelerine gelen ziyaretçi trafiğinin kıyafet, ayakkabı ve spor giyim kategorilerinin üçünde de 2019 yılına göre düşüş yaşadığı görülüyor. Bu durum hem pandemi nedeniyle tüketicilerin ihtiyaçları konusunda önceliklerini değiştirdiğini hem de marka web siteleri yerine pazar yerlerine yöneldiğini işaret ediyor. 

Düşen trafiklerdeki kanal paylarına dikkat çeken Zeo Agency’nin SEO Direktörü Ozan KetenciPaid kanallardaki daralmanın, trafik kaybında başrolü oynadığını görüyoruz. Bu, hem paid kanalların ne kadar önemli olduğunu hem de sadece paid kanallara bağlı kalmanın kırılganlığı ne kadar artırabileceğini gösteriyor. Daha güçlü bir online görünürlük için organik kanalın önemini de bir kez daha ortaya koyuyor. dedi.

Ekonomik Alışveriş Önem Kazandı

Ziyaretçi hacminde görülen kayıplara rağmen web sitelerinde geçirilen süreler özellikle mayıs ve haziran aylarında ciddi bir şekilde yükseldiBu durum evde geçirilen vaktin artmasıyla kullanıcıların ürünleri incelemeye daha çok vakit ayırdığını, ekonomik kaygıların artmasıyla ise fiyat/ürün karşılaştırmasının önem kazandığını gösteriyor. COVID-19’a bağlı olarak firmaların oluşturduğu kampanyalar ve sunduğu yeni ürünlerden haberdar olmak isteyen kullanıcıların sitelerde daha fazla vakit geçirmiş olma ihtimali de buradaki etkenler arasında yer alıyor.

2020’nin ikinci çeyreğinde kıyafet kategorisindeki web sitelerinde geçirilen ortalama süre, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre mayıs ayında %18, haziran ayında %16 artış yaşadıAyakkabı kategorisindeki artış oranı ise mayıs ayında %236 ve haziran ayında %205 olarak dikkat çekici bir seviyeye ulaştıSpor giyim kategorisinde de gözlemlenen artış trendi, iki ay özelinde ortalama sürenin sırasıyla %95 ve %151 artması olarak kendini gösterdi.

Bu durumun başlıca sebebinin, COVID-19’a bağlı olarak firmaların oluşturduğu kampanya ve yeni ürün gelişmelerinden haberdar olmak için kullanıcıların sitelerde daha fazla vakit geçirmesi olduğu söylenebilir.

Spor Ayakkabı Birinci, Ev Konforu Ön Planda

Rapor kapsamında; sektördeki üç kategori bir arada ele alındığında en fazla trafik alan 10 web sitesinin ortak sıralandığı 10.000 anahtar kelime analiz edildi. Pandeminin etkisinin daha yoğun hissedildiği nisan ayında anahtar kelimelerin aranma hacmi 2019’a göre %13,44 düşüş gösterdi. Yaz mevsiminin yaklaşması ve karantina sürecine adaptasyon ile birlikte bu oran mayıs ayında 23,29’luk bir artışa dönüşürken, normalleşmenin başladığı haziran ayında ise %37,74’lük bir yükselme yaşandı

İkinci çeyrek döneminde yapılan aramalar COVID-19 salgınıyla tüketiciler için önem kazanan ihtiyaçları ortaya çıkarırken, mevsimsel geçişe denk gelen normalleşme döneminin de yansımalarını içeriyor. Yapılan analize göre; tüketicilerin 2020’nin ikinci çeyreğinde en çok aradığı kelime “spor ayakkabı” olduPandemi döneminde 2019’a göre aranma hacmi en çok artan kelime ise %233’lük artışla “pijama takımı”. Evde geçirilen zamanın artmasına bağlı olarak eşofman takımı, eşofman altı, erkek pijama takımı, terlik, sweatshirt ve tayt aramaları da hacmi en çok artan kelimeler arasında bulunuyor.