Burger King, McDonald’s Müşterilerinin Şikayetlerine Yanıt Verdi

Fast food devleri McDonald’s ve Burger King’in tatlı atışması uzun yıllardır sürüyor. Genellikle Burger King tarafından tek taraflı olarak yürütülen bu kampanyalara McDonald’s pek dahil olmasa da, geçtiğimiz yıl Belçika’daki bir açık hava reklamıyla küçük rakibine yanıt verdi.

Burger King’ten farklı olarak masa servisi hizmeti sunan McDonald’s, bir reklam panosunda “Bir kral tarafından hizmet edilmek mi, bir kral gibi hizmet edilmek mi?” diye sormuştu.

Bu yılın başlarında ise Onur Ayı vesilesiyle bu ezeli rekabet bir süreliğine kenara kaldırılmıştı. Burger King tarafından hazırlanan “Love Conquers All“/”Aşk Her Şeyi Fetheder” isimli kampanyada Burger King’in kralı ve McDonald’s’ın palyaçosu yer aldı ve kampanya sosyal medyanın yanı sıra açık hava ve basılı yayınlarda da tanıtıldı.

Uncle Grey Ajansı’nın son hazırladığı sosyal medya kampanyasıyla Burger King, McDonald’s’ın Facebook sayfasına yorum ve şikayet bırakan müşterileri hedefliyor. “The Whopper Reply” isimli bu kampanyayla Burger King müşteri hizmetleri temsilcileri, McDonald’s müşterilerinin şikayetlerine esprili yanıtlar ve ücretsiz bir Whopper için bağlantı veriyor.

Burger King, bu işe giriştiğini ve “yardım eli uzatmaya” karar verdiğini, çünkü en yakın rakibinin çevrimiçi müşteri hizmetleri söz konusu olduğunda pek de iyi olmadığını söyledi. Bu pazarlama faaliyetinin esas amacı ise, Burger King’in kendi müşteri hizmetlerine yaptığı yatırımın ve Facebook’taki tüm soruları 48 saat içinde yanıtlama taahhüdünün tanıtımını yapmak.