Amazon, Avrupa’daki İlk Amazon Air Merkezini Açtı
Amazon Prime Air Boeing 767, photographed on August 8, 2016 from Wolfe Air Learjet 25B by Chad Slattery

Amazon‘un teslimat işine fazlasıyla önem verdiği ve kendi lojistik ağını kurmak için uzun bir süredir yatırım yaptığı herkes tarafından biliniyor. Amazon’un bu doğrultuda hayata geçirdiği operasyonlardan biri de hava lojistik ağı Amazon Air. E-ticaret şirketi, 70’den fazla kargo uçağına sahip olan Amazon Air’in operasyonlarını genişletmeye devam ediyor.

Amazon’un Avrupa’daki ilk Amazon Air merkezi, Almanya’nın Leipzig kentinde resmi olarak faaliyete geçti. Amazon’un 20 bin metrekarelik alana sahip olan yeni tesisinde, lojistik amaçlı olarak kullanılmak üzere Amazon markalı iki adet Boeing 737-800 model uçak bulunuyor. Amazon, bu merkezin, pandemi sürecinde, şirketin Avrupa’da zamanında teslimat sağlamaya devam etmesine yardımcı olacağını ifade etti.

Amazon, 2016 yılında teslimat ve nakliye ağını genişletmeye başladığından bu yana Air kargo lojistiği operasyonlarını da istikrarlı bir şekilde büyüttü. Amazon’un Teksas, Porto Riko ve Florida’daki havalimanlarında bölgesel hava merkezleri bulunuyor ve şirket, önümüzdeki yıl Cincinnati / Kuzey Kentucky Uluslararası Havalimanı ve Kaliforniya’daki San Bernardino Uluslararası Havalimanı’nda da birer merkez açmayı planlıyor.

E-ticaret devi, geçtiğimiz haziran ayında, salgın dönemindeki ekstra talebi karşılamasına yardımcı olması amacıyla filosuna bir düzine yeni uçak eklemişti. Avrupa ve dünyanın çeşitli bölgelerinde salgının ikinci dalgasının başladığı göz önüne alındığında, Amazon’un siparişleri hızlı bir şekilde teslim etmek için hava lojistiği operasyonlarına yatırım yapmasının son derece mantıklı bir hamle olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.