Plastik Poşetlerden Dönüştürülmüş Saydam Vazolar

İnsanların bilinçlenmesiyle birlikte çevreye verilen önem arttı ve bu konuda ürün dönüştürmek gibi birçok önlemler alınmaya başladı. Bu konuda alınan önlemleri ise çeşitlendirmek ve eğlenceli hale getirmek için ise farklı tasarımlar yapılmaya başlandı.

Çağdaş malzemelerle yeni ürün deneyimi yaratmaya devam eden Jisun Kim of Studio Round, günlük hayatımızda çok sık kullandığımız plastik poşetleri dönüştürerek saydam bir vazo haline getiriyor. ‘Poli’ olarak adlandırılan projede, hassas görüntüye sahip olan fakat dayanıklı vazo oluşturmak için preslenmiş katmanlı plastik torbalar kullanıyor. Seul merkezli tasarımcı ince dokulu yüzeylere sahip yarı şeffaf vazolar oluşturmak için atıklara ısıl işlem uyguluyor.

Isıl presleme işlemi ile  plastik yüzeyinde farklı desenler oluşuyor ve bu desenler ürünün en büyük özelliği oluyor. Plastiğin erimesiyle oluşan desenler küçük kan damarları görünümüne sahip. Tasarımcı, vazolara ek olarak, sürdürülebilirliğe destek vermek amacıyla atık vinil kullanarak Poli lambalar da yarattı.

Jisun Kim, Poli ürünleri hakkında; “Plastik poşetler sentetik kimyasallar olsa da, onları kullanarak duyguları ifade etmek istedim. Gergin olmayan rahat çizgilerle rahat bir his vermek istedim ve günlük hayatımızda sıkça rastladığımız plastik poşetlerle sadece insanların yapabileceği işçiliğin değerini göstermek istedim. İnsanlara plastik poşetleri gerçekçi dokulara sahip vazolara atmanın potansiyelini göstermek istedim.” diyor.