Tesla, Kendi Tekilasını Piyasaya Sürdü

Son birkaç yılda Tesla‘nın ek gelir yaratmak için kendi markasını taşıyan, ancak işiyle alakasız ürünler satışa sunduğuna birçok kez şahit olduk. Örneğin elektrikli araç üreticisi, 2018 yılında 1.500 dolarlık bir sörf tahtası satışa sunmuştu. Geçtiğimiz temmuz ayında ise yazlık kısa şortlar çıkarmıştı.

Tesla’nın yeni ürünü ise tekila oldu. Şirket, kendi markasını taşıyan ve elektriği temsil etmesinden ötürü yıldırım şeklinde şık bir şişe tasarımına sahip olan bir tekila çıkardıŞişesi 250 dolardan satılan bu ürün, Tesla’nın online mağazasında satışa sunulmasının ardından yedi saat içerisinde tükendi.

Tesla, %40 oranında alkol içeren içkinin Fransız meşe fıçılarında 15 ay yıllandırıldığını ve meyve, vanilya, tarçın ve biber aromalarına sahip olduğunu söyledi. Bununla birlikte şirket, tekilasının bir standla birlikte geldiğini de belirtti.

Tesla markalı tekilaları üreten ise Kaliforniya merkezli tekila üreticisi Nosotros Tequila. Tekila üreticisi, normalde Tesla markasına sahip olmayan benzer bir ürün için -dört aydan daha az yıllandırılmış olsa da- sadece 45 dolar talep ediyor.

Aslında Tesla markalı bir tekila çıkarma fikri, ilk olarak 2018 yılında, Elon Musk tarafından Twitter’da 1 Nisan şakası olarak ortaya atılmıştı. Hatta Musk, bu şakayı paylaştığı tweet’te, Tesla markalı tekilayı “Teslaquilla” olarak adlandırmıştı. O zamanlar yeterince gelir elde edemeyen şirketin iflas edebileceği iddia ediliyordu ve Musk, bu iflas iddialarla dalga geçmek için böyle bir şaka yapmıştı.